Hakkari’de imam, evlilik ve düğünlerdeki israfa karşı uyardı: Gençlerimiz evlenmiyor

Türkiye'de evlilik ve düğünler, her yöreye nazaran değişse de evlenenlerin düşüncesi değişmiyor: Çok ve gereksiz harcamalar. Hakkari'de de ...


Türkiye’de evlilik ve düğünler, her yöreye nazaran değişse de evlenenlerin düşüncesi değişmiyor: Çok ve gereksiz harcamalar.

Hakkari’de de evlilik ve düğünlerde “gelenek” niyetine evlenecek çiftlerin gereğinden fazla harcamalarla karşı karşıya bırakılması, gençleri evlilikten soğutuyor.

VAİZDEN HAKKARİLİ KANAAT LİDERLERİNE DAVET

Belediye Camisi’nde Cuma namazı öncesi vaaz veren Vaiz Yılmaz Ünal, eş seçiminde kriterlere dikkat çekti.

Hakkari’nin yarası olan düğünlere çekidüzen vermek için kanaat başkanlarına seslenen Vaiz Yılmaz, şu davette bulundu:

“İSRAFA NEDEN OLAN GELENEKLERDEN VAZGEÇELİM”

“Hepimizi bu hususta üzerimize düşen vazifeyi yapmaya çağırıyorum ve bu kürsüden birkaç maddeyi paylaşmak istiyorum. Düğünler bir gün olsun, hatta saatleri aşikâr olsun. Davetli çemberini geniş tutmayalım, hatta herkes kendi köylüsünü davet etsin. İsrafa sebep olan birtakım geleneklerden vazgeçelim. Takılar altın formunda olmasın ve ilanı yapılmasın. Kuaföre gidilmesin. Gelinlik olursa dinimize ve örf adetlerimize uygun olandan seçilsin. Damada düğün ikramı olarak verilen zarflar açıktan okunmasın. Geline takılan altınlar 7 adeti geçmesin, isteyenler düğün dışında alsınlar.”

“LÜZUMSUZ VE ÇOK ABARTI NEDENİYLE GENÇLER EVLENMİYOR”

“İl dışındaki gelin alımlarında yalnızca akrabalar gitsin ve fazla kalabalık gidilmesin. Ses aygıtları kullananlar sesi yalnızca düğün alanında duyulacağı kadar açsınlar. Dinimize ve geleneğimize uygun bir formda oyunlar oynasınlar. Bakın gereksiz ve çok abartı nedeniyle gençlerimiz evlenmiyor.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir