Halk TV’den saldırı açıklaması: Organize bir saldırı

Halk TV Genel Yayın Direktörü Suat Toktaş, Marmaris İçmeler’de gerçekleşen Gökmen Karadağ ile Açıkça Muğla özel yayınına gerçekleşen akına ait ...


Halk TV Genel Yayın Direktörü Suat Toktaş, Marmaris İçmeler’de gerçekleşen Gökmen Karadağ ile Açıkça Muğla özel yayınına gerçekleşen akına ait İpek Özbey ile Gündem Özel’de değerlendirmede bulundu.

Taarruzun, siyasette kullanılan nefret lisanının bir sonucu olduğunu belirten Toktaş şöyle konuştu:

* Şunu anlıyorum. Çok önemli bir sıkışıklık var. Baş edilemeyen bir yangın süreci onun öncesinde de pandemi de, adalette, liyakatta yanmışsın. Artık ormanların yanıyor.

* Bir türlü toparlamıyorsun, süreçleri yönetemiyorsun. Bunu gösterenlerden nefret etmeye başlıyorsun ve bu lisanını sokağa yansıtıyorsun. Bu lisanını siyasetinin temel direği haline getiriyorsun.

* Bunun sonucudur bu. Bunun öncesi var. Siyasetçilere, gazetecilere yapılan ataklar var. Bu bunlardan bağımsız değil. Gerçeklerin söylenmesinden hoşlanmıyorlar. O vakit yönetin”

“YAYINLAR DEVAM EDECEK”

* Bu organize bir hücum. Orhan Uğuroğlu’na, Selçuk Özdağ’a, Levent Gültekin’e, Yavuz Selim Demirağ’a saldırıldı ve hepsi cezasız kaldı.

* Hepsi hür, sırtları sıvazlandı. Bu bir siyaset haline dönüşmüş durumda. Şu anki durumun özeti bu. Biz buradan ne bir kahramanlık kıssası çıkarırız ne de geri adım atarız. Buna alışacaklar, bu yayınlar devam edecek. Motamot devam edecek.

“HABERİN HALKA ULAŞMASI ENGELLENMEKTEDİR”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) İdare Kurulu’nun yazılı açıklamasında şu görüşler yer aldı:

* Gazetecilik iktidara değil, halkın haber alma, bilgilenme hakkına hizmet eden saygın, onurlu bir meslektir. Türkiye’de demokrasinin var olabilmesi için gazetecilerin vazifelerini özgürce yapmaları ve haberin özgür dolanımının sağlanması gereklidir.

* Meğer eleştirel haber yaptıkları için siyasetçiler tarafından daima gaye gösterilen gazetecilere yönelik taarruzlarla haberin halka ulaşması engellenmektedir. Bunun son örneği de Muğla’da yaşanmıştır.

“5 Ağustos 2021 Perşembe günü Muğla’nın Marmaris İlçesi, İçmeler Beldesi’nde Halk TV canlı yayın takımı bir kümenin saldırısına uğramıştır. Programın moderatörü Gökmen Karadağ ile programın konukları gazeteciler İsmail Saymaz, Murat Ağırel ve avukat Salim Şen’e yapılan atağın akabinde canlı yayın aşikâr bir mühlet kesilmiştir. Yayının akabinde Gökmen Karadağ, Murat Ağırel ve İsmail Saymaz ile Salim Şen saldırganlardan şikayetçi olmuştur.”

“SALDIRIYI KINIYORUZ”

* Saldırıyı gerçekleştiren kümeden beş kişi gözaltına alınmıştır. Saldırıyı kınıyoruz. Üyelerimiz ‘Gökmen Karadağ, İsmail Saymaz ve Murat Ağırel’e geçmiş olsun’ diyoruz.

* Gazetecilik cürüm değildir. İktidar ve iktidara bağlı kurumlar tarafından yönlendirilen kümelerle eleştirel medyaya bedel ödetilme hareketlerinden vazgeçilmelidir.

* Bir defa daha gazetecilere yönelik hücumların da insanlık kabahati olduğunu hatırlatıyoruz. Gözaltına alınan saldırganların cezasızlıkla ödüllendirilip, cesaretlendirilmemesini ve süreç yapılmasını bekliyoruz.

“İKTİDARI, SÖZ VE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE SAYGILI OLMAYA DAVET EDİYORUZ”

Basın Kurulu ise akına ait yaptığı yazılı açıklamada şu sözleri kullandı:

* Siyasi iktidarın kendisine ‘muhalif’ gördüğü medyayı ötekileştirme stratejisi, bağımsız ve gerçek habercilik yapan yayın kuruluşlarına fizikî akın yapılması boyutuna ulaşmıştır.

* Orman yangınlarının devam ettiği bölgede vazife yapan FOX TV ve REUTERS haber takımlarıyla birlikte, Bodrum’da akreditasyon uygulanan HALK TV’nin birebir gün Marmaris’te canlı yayını ve programa katılan gazeteciler taarruza uğramıştır.

* ‘Gökmen Karadağ ile Açıkça’ programının canlı yayınının yapıldığı alana gelip “Yanlış şeyler söylerseniz engelleriz” diyen zorbalar, ellerinde kırık şişeyle program konuğu gazetecilere ve yayın grubuna saldırmıştır.

* HALK TV’nin tecrübeli yayın takımının ve gazeteci konukların dirayeti sayesinde program devam etmiş, iktidar tarafından kışkırtıldıkları açıkça belirli olan zorbalar emellerine ulaşamamıştır.

Kimileri gözaltına alınan saldırganların ve azmettiricilerinin acilen yargı önüne çıkartılıp hak ettikleri cezaya çarptırılmalarını istiyoruz. Siyasi iktidarı, medyayı buyruk ve komuta altına alma stratejisinden vazgeçmeye, tabir ve basın özgürlüğüne katiyen saygılı olmaya bir kere daha davet ediyoruz.

TÜRK BASINI İÇİN ŞANSSIZ GELİŞMELER

* Siyasi anlayıştan güç aldığı anlaşılan ve alışkanlık haline getirilen, tarihin kara sayfalarına geçmiş menfur olaylara benzeri bu olaylar ülkemiz ve Türk basını için bahtsız gelişmelerdir. Trolleştirilme teşebbüsleri ise vahim tablo oluşturmaktadır.

* Felaketler karşısında ayrıştırıcı ve nefret pompalayıcı değil, bütünleştirici, sağduyulu idarenin önemini  bir defa daha hatırlatıyoruz. Basın Kurulu olarak HALK TV yayınına saldırıyı kınıyor, yayın takımına ve yayın konuğu gazeteci meslektaşlarımıza ‘geçmiş olsun’ diyoruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir