Hangi ülke kaç Afgan mülteci alacak?

Taliban’ın Afganistan’da idaresi ele geçirmesinin akabinde ülkeden kaçışlar sürüyor… Avrupa Birliği, komşu ülkelere ‘kapıları açın’ daveti ...


Taliban’ın Afganistan’da idaresi ele geçirmesinin akabinde ülkeden kaçışlar sürüyor…

Avrupa Birliği, komşu ülkelere ‘kapıları açın’ daveti yaparken, tüm dünyadan Afgan mültecilerin kabulu ile ilgili açıklamalar geliyor. Kimi ülkeler sığınmacılara kapılarını açık tutarken, kimileri ise daha sert hudut çekilmesi için kamuoyunu etkilemeye çalışıyor. Kimi ülkeler de insani krizi görmezden gelen ‘kibir’li açıklamalarla gündem oluyor.

Sonuçta, Afganlara gerekli yardım eli bir türlü uzanmıyor. Siyasi otorite, kriz idaresinde tekrar sınıfta kalmakla suçlanıyor. Mülteci yükü belirli başlı ülkeler ortasında paylaşılmak zorunda kalıyor yahut para karşılığında zorunda bıraktırılıyor.

Pekala bugüne kadar, hangi ülkeler kaç Afgan mülteci alacağını açıkladı? Türkiye’deki Afgan nüfusu ne kadar? Bu yazıda sizin için derledik:

İngiltere: Uzun vade de 20 bin Afgan’ı ülkeye kabul edeceklerini açıkladı. İngiliz hükümeti öncelik olarak bayan ve kız çocuklarının yanı sıra devlet vazifelileri ve aktivistleri kabul etmek istiyor.

Kanada: 20 bin Afgan mülteci alacaklarını duyurdu. Gazeteciler, dini azınlıklar, LGBTİ bireyler ve hükümet çalışanları da öncelikliler ortasında yer alıyor.

ABD: Dışişleri Bakanlığı’ndan alınan datalar, ABD’nin bu yıl Afganistan’dan 500’den az mülteciyi kabul ettiğini gösteriyor. Bakanlık yetkililerinin verdiği demeçlerden yola çıkıldığında, ABD’nin bu yıl yaklaşık 10 bin Afgan mülteciyi kabul etmesi bekleniyor.

10 AFGAN MÜLTECİ KABUL EDECEKLER

Estonya: Başbakan Kaja Kallas, ülkeye 10 Afgan mülteci kabul edeceklerini açıkladı.

Slovakya: Slovakya da Estonya üzere ülkeye 10 mülteci kabul edeceklerini açıkladı.

Tacikistan: Bölgedeki krizden etkilenen ülkelerden Tacikistan, 100 bin Afgan mülteciyi kabul edeceklerini duyurdu.

İspanya: Ülkenin en fazla 1000 Afgan mülteci kabul edebilecek kapasitesi olduğu duyuruldu.

Türkiye: Birleşmiş Milletler bilgilerine nazaran, 120 binden fazla Afgan’a mesken sahipliği yapan Türkiye, Afgan mültecilere de kapılarını açık tutacaklarını açıkladı.

Katar: 8 bin Afgan mülteciyi ülkeye kabul edeceklerini açıkladı.

Almanya: Şansölye Angela Merkel, en az 10 bin Afgan’ı ülkeye kabul edeceklerini açıkladı.

Makedonya: Yalnızca 450 Afgan’ı ülkeye alacaklarını açıkladı. Bilhassa Doğu Avrupa ülkeleri, ABD’nin baskısıyla az da olsa sığınmacı kabulü gerçekleştiriyor.

Fransa: Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Pazartesi günü bir televizyon konuşmasında, Avrupa ülkelerinin “büyük çaplı sistemsiz göç akışını öngörmeleri ve kendilerini müdafaaları gerektiğini” söyledi.

Avustralya: Hükümet, ‘Afgan mültecileri kabul etmekle ilgili’ bir planları olmadığını açıkladı.

MÜLTECİ KABUL ETMEYENLER DE VAR

Avusturya: Toplamda 44 bin Afgan mülteciye konut sahipliği yağan ve bu oranla AB’de ikinci sırada yer alan Avusturya son yaşanan insani krizin akabinde ülkeye mülteci kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Pakistan: Hali hazırda 1.4 milyon Afgan’a konut sahipliği yapan Pakistan’ın ulusal güvenlik danışmanı Moeed Yusuf Temmuz ayında yaptığı açıklamada, “Pakistan olarak yardım etmeye hazırız, lakin bu sefer yeni mültecileri kabul edecek durumda değiliz. Milletlerarası güçler ve BM, Afganistan’da sıkışan mülteciler için yeni düzenlemeler yapmalı.” dedi.

İran: UNHCR’ye nazaran yaklaşık 780 bin Afgana konut sahipliği yapan İran, hudut görevlilerine geçiş noktalarında görülen Afgan vatandaşlarını geri çevirme talimatı verdi.

İsviçre: Ülkeye ‘kalabalık gruplar’ halinde gelen mültecileri almayacaklarını açıkladı.

Uganda: ABD’nin talebi üzerine Uganda, 2 bin Afgan mülteciyi kabul etti.

TÜRKİYE’DE KAÇ AFGAN VAR?

Göç Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün Ağustos 2021 sayılarına nazaran, bu yıl 29 bin 118 Afgan sistemsiz göçle Türkiye’ye geldi. Bu sayı 2019’da 201 bin 437, 2020’de ise 50 bin 161 idi.

2018’de 100 bin 841, 2017’de 45 bin 259, 2016’da 31 bin 360, 2015’te 35 bin 921, 2015’te 12 bin 249 Afgan Türkiye’de yakalandı.

BM bilgilerine nazaran, 120 binden fazla Afgan vatandaşı, Türkiye’de ikamet ediyor.

HANGİ ÜLKELERDE AFGAN MÜLTECİLER VAR?

UNCHR’nin 2020 yılı datalarına nazaran, Pakistan, 1 milyon 438 bin Afgan mülteciye mesken sahipliği yapıyor.

Bu sayı, İran’da 780 bin olurken, Almanya 148 bin, Avusturya 40 bin, Fransa ise 32 bin Afgan mülteciye konut sahipliği yapıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir