Hasat dönemi pahalılık: Domates fiyatlarının yükselmesi bekleniyor

Domateste hasat başladı ancak düşen randıman ve artan girdi maliyetleri nedeniyle fiyatlarda artış bekleniyor. Manisa'da hasadı devam eden ...


Domateste hasat başladı ancak düşen randıman ve artan girdi maliyetleri nedeniyle fiyatlarda artış bekleniyor.

Manisa’da hasadı devam eden salçalık domateslerde randıman fikir tarlada 60 kuruştan 70 kuruşa yükselen domates fiyatlarının ilerleyen günlerde en az 75 kuruşa çıkabileceği belirtildi.

Manisa’da 25 yıldır domates ekimi yapan çiftçi İsa Keskin, “Domates geçen sene 53 kuruştu, bu sene 60. Girdiler yüksek olduğu için bu fiyatlar ucuz. En aşağı 70-75 kuruş olması gerekiyordu fabrikanın ancak 60 kuruş yaptı” dedi.

“Bir yanımız sel, bir yanımız kuraklık, bir yanımız yangın… Yalnızca domates için gerekli elektrik masrafımız, sulama masrafımız dekar başına 250-300 TL”diyen Şehzadeler Ziraat Odası Lideri Hüseyin Altındağ ise, “Bu maliyetlerle bu fiyatlar içerisinde para kazanmak çoluk çocuk bakmak çok zor” diye konuştu.

“DOMATES ÜRETMEK ÇOK GÜÇ HALE GELDİ”

Manisa’nın Yunusemre ve Şehzadeler ilçelerinde yaklaşık 15 gün evvel başlayan domates hasadı sürüyor. Hasat yaklaşık 1.5 ay daha sürecek.

Ziraî kuraklık, hastalık ve global ısınma sonucu geçen yıla nazaran randımanı düşen salçalık domatesler, geçen yıl tarlada 30 kuruşa kadar düşmüştü. Bu yıl evvel 53 kuruşa akabinde 60 kuruşa çıktı. Bugünden itibaren ise 70 kuruşa satılmaya başlayan domates fiyatlarının, artan girdi maliyetlerinin karşılanabilmesi için en az 75 kuruş olması gerektiği talep edildi.

Manisa’nın Şehzadeler ilçesine bağlı Güzelköy’deki bir domates tarlasını ziyaret eden Manisa Şehzadeler Ziraat Odası Lideri Hüseyin Altındağ, bilhassa gübre maliyetlerinin çiftçiyi zorladığını, bir yılda yüzde 150’yi bulan maliyet artışları yaşandığına dikkat çekti.

“Bu artışlara karşılık, yaptığımız masrafa ‘topla götür, fabrikaya al parayı getir, vatandaşa dağıt’ derken biz yalnızca nakliyat yapıyoruz. Bu gidişatla domates üretmek nitekim çok zor” değerlendirmesinde bulundu.

“ESKİ REKOLTE, ESKİ RANDIMAN YOK”

Geçen yıl domates fiyatları tarlada 35 kuruşa kadar düşmüştü.

Bunun bir nedeninin ekim bolluğu olduğunu anlatan Altındağ, “Fabrikalarda bu malı kaldıramadığı için fiyat düşürmek zorunda kaldılar. Üreticimiz 35 kuruşa kadar ziyanına mal sattı. Bu sene bu yaşanmıyor. 53 kuruştan başladı şu anda 60 kuruş. Bunun ileriki günlerde daha da yükseleceğini düşünüyoruz” dedi.

“Eski rekolteler eski randıman yok. Ekim geçen seneye nazaran azaldı” diyen Altındağ, şöyle devam etti:

“İklim koşullarından ötürü masraflarımız arttı randıman düştü. Her hafta bu domatesleri ilaçlamadan mahsul alamıyoruz. Hastalıktan baş edemiyoruz. Hava sıcaklıkları, rüzgar bir yandan. 40 derecenin üzerine çıktığında bu çeşit mahsullerde çiçek döllenmesinde sorun yaşandı. Onun için randıman geçen seneye nazaran az.” (İHA)

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir