Her 10 Suriyeli mülteci 6 Türk’ü işsiz bıraktı

Suriyeli mültecilerin iktisada olan tesiri üzerine yapılan araştırma çarpıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. Araştırmaya nazaran her 10 Suriyeli ...


Suriyeli mültecilerin iktisada olan tesiri üzerine yapılan araştırma çarpıcı bir gerçeği ortaya çıkardı. Araştırmaya nazaran her 10 Suriyeli mülteci, 6 vasıfsız Türk’ün işsiz kalmasına neden oldu. Ayrıyeten, Gaziantep’ten yapılan her 1.000 dolarlık ihracatın 43 dolarını ise Suriyelilerin kurduğu şirketler gerçekleştirdi. Suriyelilerin ağır yaşadığı kentlerde enflasyon ve işsizlik ile hayat pahalılığının öteki vilayetlere nazaran daha yüksek olduğu, Suriyelilerin kamu hastanelerini Türklerden 8 kat daha fazla kullandığı ortaya çıktı.  Memleketler arası Göç Siyasetleri Araştırma Merkezi (ICMPD) ile İpekyolu Kalkınma Ajansı tarafından resmi sayılar ve bu gayeyle yapılmış çeşitli araştırmaların bilgilerine dayanılarak hazırlanan araştırmaya nazaran 2018 yılı prestijiyle Suriyelilerin yaşadığı TRC1 Bölgesi olarak tanımlanan Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te işsizlik oranı yüzde 12.8 olarak hesaplanırken, 15-24 yaş diliminde 36 bin kişinin işsiz olduğu kaydedildi. Araştırmanın sonuçlarına nazaran erkeklerde işsizlik oranının yüzde 18.5, bayanlarda işsizlik oranının ise yüzde 22.8 olduğu belirlenirken, bölgede genç işsizliğin yüksek olduğu söz edildi.

HASTANELER AĞIRLAŞTI

Suriyelilerin yerleştikleri kentlerdeki istihdama tesiriyle ilgili yapılan araştırma  enformel dalda çalışan her 10 Suriyeli’nin, vasıfsız 6 yerli emekçinin işini kaybetmesine ve işgücü piyasasından çekilmesine neden olduğunu ortaya çıkardı.   Rapora giren Gaziantep Sıhhat Müdürlüğü’nün 2019 datalarına göre  Suriyelilerin, Türklere oranla kamu hastanelerini 8 kat daha fazla kullandıkları, bu nedenle de Türk hastaların özel hastanelere gitmek zorunda kaldıkları biçiminde yakınmaların olduğu tabir edildi.

BÜYÜMEYE KATKI YAPTI

Yeniden rapordaki datalara nazaran 2015 yılından itibaren işgücü piyasasında yarattıkları tesirler olumlu ve olumsuz halinde ayrıştırılarak tartışılmaya başlanan Suriyelilerin 2017 yılında Türkiye’nin gayri safi ulusal hasılasına (GSMH) yüzde 1.96 katkı sağladığı hesaplanırken, yeniden tıpkı yıl yarattıkları katma kıymet GSMH’nın yüzde 1.51’ine karşılık geldiği ve buna bağlı olan tüketim ve yatırım talebini yüzde 0.45 olarak artırdıkları vurgulandı.

ENFLASYONU YÜKSELTİYOR

Gaziantep, Adıyaman ve Kilis vilayetlerinin ağırlıklandırıldığı enflasyon oranları dikkate alındığında, 2011 yılında Türkiye için yıl sonu enflasyon oranı yüzde 10.45 iken, Suriyelilerin ağır olduğu bölgelerde ise yüzde 11.68 olarak gerçekleşti. Daha sonraki yıllarda ise enflasyon oranı hem Türkiye’de hem de TRC1 Bölgesi’nde evvel tek haneli olmuş ve 2017 yılından itibaren tekrar yükselmiştir. Burada dikkati çeken konu Suriyelilerin ağırlaştığı yıllar olarak bilinen 2013, 2014 ve 2015 yıllarında Suriyelilerin ağır olduğu bölgeler için enflasyon sırasıyla yüzde 8.51, 8.75 ve 9.38 olurken, tıpkı tarihlerde  Türkiye’de enflasyon sırasıyla yüzde 7.4, 8.17 ve 8.81 oldu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir