Her akşam anneye gitmek boşanma sebebi sayıldı

Bir müddettir geçimsizlik yaşayan çift Aile Mahkemesi’ne müracaat ederek karşılıklı boşanma davası açtı. Aile Mahkemesi; erkeği ağır, bayanı ...


Bir müddettir geçimsizlik yaşayan çift Aile Mahkemesi’ne müracaat ederek karşılıklı boşanma davası açtı. Aile Mahkemesi; erkeği ağır, bayanı hafif kusurlu kabul ederek her iki tarafın davasının kabulü ile boşanmalarına karar verdi. Davacı-karşı davalı erkek istinaf kanun yoluna başvurdu. Bölge Adliye Mahkemesi, iki tarafı da eşit kusurlu saydı.

Erkeğin, ‘sürekli akşamları iş çıkışından sonra annesinin konutuna giderek bu durumu alışkanlık haline getirmek, meskenin muhtaçlıklarını gidermeyerek birlik misyonlarını yerine getirmemek ve meskeni terk etmek’ hareketleri kusur sayıldı. Bayanın ise birinci derece mahkemesince kusur olarak kendisine yüklenen ve istinaf müracaatında bulunmadığından kendisi bakımından katılaşan ‘evin anahtarlarını değiştirmek, eşinin eşyalarını toplayarak çöpe atmak’ halindeki davranışları kusur sayıldı. Kararı iki taraf avukatı da temyiz edince devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi.

“ERKEK DAHA FAZLA KUSURLU”

Kocanın her akşam iç çıkışı annesini ziyarete gitmesinin boşanma sebebi sayıldığı Yargıtay kararında, “Davalı-karşı davacı bayana bölge adliye mahkemesince kusur olarak yüklenen ‘Eşi için kocalık görevini yerine getirmiyor dediği’ vakıasının aile ortamında tarafların evlilik birliğindeki sıkıntılarıyla ilgili görüşmede söylendiği anlaşılmakla bayana kusur olarak yüklenmesi hakikat olmamıştır. O halde, mahkemece belirlenen ve gerçekleşen öbür kusurlu davranışlara nazaran erkeğin boşanmaya sebebiyet veren olaylarda bayana göre daha fazla kusurlu olduğunun kabulü gerekir. Bu konu gözetilmeden yanılgılı kıymetlendirme sonucu tarafların eşit kusurlu olduklarının kabulü yanlışsız olmamış ve bozmayı gerektirmiştir.

Boşanmaya sebep olan olaylarda davacı- karşı davalı erkek daha fazla kusurlu olduğundan, boşanma yüzünden mevcut ve beklenen menfaatleri zedelenen davalı- karşı davacı bayan faydasına Türk Uygar Kanununun 174/1. hususu yeterince uygun ölçüde maddi tazminat takdir edilmesi gerekir. Bayanın bu isteğinin yanılgılı kusur belirlemesine bağlı olarak reddi yanlışsız görülmemiş ve bozmayı gerektirmiştir. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir” denildi. (İHA)


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir