Heyecan yaratan iddia: Truva Atı’nın kalıntıları bulundu

Homeros’un İlyada destanında geçen, Hollywood sinemalarına de husus olan Truva Atı’yla ilgili bir sav Yunan medyasına geniş yer buldu. Destanda ...


Homeros’un İlyada destanında geçen, Hollywood sinemalarına de husus olan Truva Atı’yla ilgili bir sav Yunan medyasına geniş yer buldu.

Destanda Truva savaşının kazanılmasını sağladığı belirtilen atın kalıntılarının bulunduğu öne sürüldü. Greekreporter’ın haberine nazaran Türk arkeologlar Çanakkale Hisarlık’ta yaptıkları hafriyatlarda, uzunlukları 15 metreye kadar ulaşan tahtalara ulaştı. Farklı formlarda olan tahtaların Truva Atı’na ilişkin olabileceği belirtildi.

Hafriyatlarda bulunanların Truva Atı’na ilişkin olduğu kanısını güçlendiren buluntular da ortaya çıktı. Bunlar ortasında, Quintus Smyrnaeus’un Posthomerica’da anlattığı ve Yunan askerlerinin konuta dönüşleri için Athena’ya sunmak istediği bronz bir tabak da yer alıyor.

‘GERÇEK BİR ŞEY OLDUĞUNA EMİNİM’

Habere nazaran hafriyatta yer alan Boston Üniversitesi’den arkeologlar Christine Morris ve Chris Wilson, test sonuçlarının ortaya çıkan kalıntıların Truva Atı’na ilişkin olduğunu gösterdiğine inanıyor. Hususla ilgili konuşan Prof. Dr. Morris, “Karbon tarihleme testleri ve başka tahliller, tahta modüllerinin ve öteki buluntuların M.Ö. 11. ve 12. yüzyıla kadar uzandığını destekliyor. Bu da tarihçilerin Truva Savaşı için işaret ettikleri tarihlerle eşleşiyor. Gerçek bir şey bulduğumuza epey eminim” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir