Hükümetler aşıya teşvik için harekete geçti

Tüm dünyada Delta varyantı kabusu yaşanırken, ülkeler de aşılamaya teşvik etmek için değişik usullere başvuruyor. Lokal idareler, hükümetler ve ...


Tüm dünyada Delta varyantı kabusu yaşanırken, ülkeler de aşılamaya teşvik etmek için değişik usullere başvuruyor. Lokal idareler, hükümetler ve STK’lar yürüttükleri kampanyalarla aşı olan kişi sayısını artırmayı hedefliyor.

İşte ülkelere nazaran corona aşısı teşvik sistemleri;

Almanya: Almanya’da corona aşısına teşvik için özel etkinlikler düzenleniyor. “Aşılamanın uzun gecesi” isimli etkinliklere katılanlara alkolsüz bira dağıtılırken, konserler düzenleniyor. İnsanların bu sayede aşı olmaları sağlanıyor. Öte yandan, pazar yerleri, marketler, cümbüş parkları yahut açık havada yapılan futbol karşılaşmalarında seyyar gruplar ile aşılanma imkanı sunuluyor. Thüringen’in Sonneberg kentinde ise insanlara aşı olmaları halinde ödül olarak sosis vaat edildi. Kampanyaya ilgi beklenenden fazlaydı.

Tayland: Farklı aşı kampanyalarından birine imza atan ülkelerden biri de kuşkusuz Tayland.  Mae Chaem kırsal bölgesinde, istekli olarak aşı yaptırmaya gelen ve yaptıranlar ortasında düzenlenen bir çekilişle her hafta bir talihliye inek ikram edildiğini açıkladı. Kampanya o kadar ilgi gördü ki, aşı kuyrukları oluştu. Yetkililer, ülkede aşılamanın yüzde 70’lere ulaşana kadar kampanyaları sürdüreceklerini açıkladı.

Ücretsiz flört armağan ediyorlar

Hollanda: Hollanda ise bekarları ve yalnızları aşılamaya ikna edecek bir teklifle harekete geçti. Hollanda’nın Haarlem kentinin sorumlu sıhhat dairesi, bekarları görücüye çıkmaya davet etti ve isteyen herkesin bir ücretsiz flört buluşmasından aşı olmak koşuluyla faydalanabileceğini duyurdu. Böylece yeni biriyle buluşmak için gelen herkes aşılanmış oldu.

İngiltere: İngiltere’de, Sıhhat Bakanlığı ve özel dalın ortak çalışması kapsamında, gençlere kullandıkları birtakım uygulamalarda indirim ve teşvikler sunuluyor. Uber, Bolt, Deliveroo ve Pizza Pilgrimsin, Covid-19 aşısı olan müşterilere indirim ve teşvik sunan işletmeler ortasında yer aldığı belirtildi.

Finlandiya: Her ne kadar İskandinav ülkeleri corona virüs pandemi sürecinden dünya geneli kadar etkilenmemiş olsa da, Finlandiya işini sağlama almak istedi ve ülkenin tanınmış isimlerini devreye soktu. 2006 yılında Eurovision Müzik Yarışması’nı kazanan Lordi müzik kümesinin solisti, o ünlü canavar kostümü ile ikinci doz aşısını halkın gözleri önünde
oldu.

Her gün parasız donut

Yunanistan: Yunanistan’da Haziran ayında hükümet, aşılanan kişi sayısını artırmak için teşvik olarak birinci doz aşısını yaptıran 18-25 yaş ortası gençlere 150 euroluk ikram çeki vereceğini açıklamıştı.

ABD: ABD’de eyaletler aşı kampanyaları için enteresan metotlar bulmaya devam ediyor.  Eyaletler ve mahallî idareler parasız uçak bileti, lüks gemi gezisi, üniversite bursu, fiyatsız taksi seyahati için armağan çeki, alışveriş armağan çekleri, büyük spor karşılaşmalarına giriş kartı, parasız içecek üzere farklı ve renkli armağanlar sundu. En çok ses getiren kampanya ise sevilen tatlısı Amerikan çöreklerini (donut) satan Krispy’nin yaptığı oldu. Aşı olan herkes bir Krispy şubesine giderek aşı kimliğini gösterdiğinde sevdiği bir donut fiyatsız verildi. Üstelik bunu her gün yapabilme hakkı da var. Onu da aşarak daha da çok ilgi çeken kampanya ise ABD’de bir lobi kuruluşunun kampanyası oldu. Kuruluş New York ve Washington kentlerinde aşı olanlara esrar armağan etti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir