İHA ordusu yangınla mücadele için hazırlanıyor

Türk savunma endüstrisi bünyesinde geliştirilen insansız hava araçlarıyla (İHA) farklı donanımlara sahip bir yangın söndürme filosu oluşturulması ...


Türk savunma endüstrisi bünyesinde geliştirilen insansız hava araçlarıyla (İHA) farklı donanımlara sahip bir yangın söndürme filosu oluşturulması amaçlanıyor.

ASELSAN ve Altınay iştiraki DASAL Havacılık Teknolojileri, ürettiği farklı insansız hava araçlarını kullanarak bir yangınla çaba konsepti geliştirdi.

3 KADEMELİ STRATEJİ

Bu kapsamda 3 ana platform üzerinden 10 farklı model İHA’nın kullanıldığı 3 kademeli bir strateji oluşturuldu.

Birinci basamakta Yangın Tespit ve Müşahede İHA’sı yer alıyor. 2 farklı İHA tahlili, üzerlerinde yer alan özel termal kameralar sayesinde seçilecek yüksekliğe bağlı olarak 1 metrekare ve altındaki alevleri tespit ederek merkeze manzara aktarabiliyor ve pozisyon paylaşabiliyor.

İkinci etapta ise yayılmayı engelleyen, önleyici söndürme yapan 6 farklı Birinci Müdahale İHA’sı yer alıyor. Bu İHA’lar, yangının tipi ve yerine nazaran yangın tüpü taşıma, tekli ve seri yangın bombası atışı, çoklu yangın bombası atışı, kablolu sıvı püskürtücü, katı kimyevi toz ya da söndürücü gaz içerikli füze fırlatıcı ya da çok hedefli kombo vazifelerini yapabilecek halde tasarlandı.

Üçüncü basamakta ise yayılmayı engelleyici söndürme ve soğutma vazifeleri için 2 farklı model İHA kullanılması planlandı.

YANGINA MÜDAHALE

DASAL, bu konseptte söndürme ve soğutma vazifelerinde kullanılmak üzere geliştirilen Yangın Bombalama İHA’sını 15’inci Milletlerarası Savunma Sanayii Fuarı’na sergiledi.

Yayılmayı engelleme ve ana söndürme dayanağı için geliştirilen Yangın Bombalama İHA’sı modüler olarak tasarlandığı için gereksinime nazaran 24 özel geliştirilmiş sensörlü ve şemsiye patlamalı yangın söndürme topu ve 32 yangın söndürme fişeği ya da özel yangın toplarından 36 adedi ile vazife yapabiliyor.
Aracın 45 dakika içinde tek pil sistemiyle 5 kilometre uzaklığa 6 sorti yapabilmesi planlanıyor.

KONSEPT 3 EVREDEN OLUŞUYOR

DASAL Satış, Pazarlama ve İş Geliştirme Yöneticisi Onur Güzelmeriç, İHA’larla oluşturulan yangınla çaba konseptine ait bilgi verdi.

Güzelmeriç, DASAL’ın kurulmasının akabinde geçen kısa müddette epey geniş bir eser ailesi ve çok sayıda vazife sistemleri oluşturduklarını söyledi.

5 DAKİKADA BÖLGEDE YANGINI ENGELLEME TESİRİ

Yangın Bombalama İHA’sının Albatros platformu üzerinde tasarlandığını aktaran Güzelmeriç, araçta özel tasarlanmış 24 sensörlü yangın söndürme topu, sağda ve solda 16’şar adet olmak üzere 32 yangın söndürme fişeği ve bunları fırlatma sistemi yer aldığını belirtti. Güzelmeriç, şöyle konuştu:

“Dolayısıyla araç birebir anda birden fazla stilde yayılmayı önleyici söndürmeye takviye verebiliyor. Bombaların sensörlü olmasının avantajı şu: Bilinen yangın bombaları yangının merkezine geldiğinde yüksek sıcaklık münasebetiyle tesirli olamayabiliyor.

Biz, aracımızın yerden yüksekliğini, ağaçların uzunluğunu ve alevleri sensör ve kameralarımızla hesaplayıp, bombaları örneğin ağaç yükseklikleri 20 metre ise 23 metrede patlatıp şemsiye üzere söndürme sistemlerine misal bir halde havayı boğabiliyoruz. Bu da 5 dakika kadar o bölgede soğutma ve yangını engelleme tesiri yaratıyor, bu da itfaiye erlerine ve öteki ana söndürme ögelerine büyük vakit kazandırıyor.

Bunu 5 dakika içerisinde bulunduğumuz yere nazaran tekrarlı biçimde yaptığımızda o bölgedeki söndürme ve soğutma çalışmasını gerçekleştirebiliriz.”


KABLOLU İHA İLE YANGIN SÖNDÜRME KULESİ

Güzelmeriç, bunun dışında orta uzunluk sınıfında 6 farklı yangın söndürme tahlili oluşturduklarını söz etti.

Bunlar ortasında 12 kilogram yangın söndürme tüpü taşıyandan 12’li yangın söndürme toplu taşıyan İHA’ya, toplu biçimde yangın söndürme bombası atandan seri biçimde atana çeşitli araçlar bulunduğunu lisana getiren Güzelmeriç, kamera ve sensörlerle yangını, rüzgarı izleyip ona nazaran yangının zıddı tarafta ya da yangının etrafını saracak halde atışlar yapabildiklerini belirtti.

5-6 TON TAŞIMA KAPASİTESİ

Tanker araçlar, itfaiye araçlarından su ya da yangın söndürücü alıp, paletli araçlarla yangın bölgesine giren, kablo ile gücünü araçtan alan bir tahlil de oluşturduklarını anlatan Güzelmeriç, şunları kaydetti:

“Ulaşılamayan bölgelere özel kara araçları üzerinde taşınmak ve bu araçların üzerinden 60-100 metre yükselerek, kule oluşturmak suretiyle, 5-6 tona kadar taşıma kapasitesi olan araçlardan bahsediyoruz. Aldığımız su ve öteki sıvı ile yangın söndürücülerle, yangınlara direkt müdahale etmek ya da ön tarafta bulunan ağaçların arkalarının soğutulmasını sağlamak, bu formda yangının genişlemesini engellemek için planladığımız eserlerimiz var.

SAATTE 100 KİLOMETRE SÜRATE SAHİP

Yangın uçakları bile tonlarca su bırakıp yangını söndüremeyebiliyor. Biz yangın başladığı anda atik halde oraya gitme yeteneğine sahibiz. Bu araçlarımız saatte 100 kilometre sürate sahip.

Üzerlerindeki yüklerle bir an önce atış yapıp geri gelip tekrar yüklemelerle tekrar atış yapıp çok seri halde kısa arada muhakkak bir operasyon yarı çapı içerisinde o bölgede aktif olup daha sonra öteki bölgeye o aktifliği taşıyabiliriz. Bu formda itfaiye gruplarına vakit kazandırabiliriz diye düşünüyoruz.

Birinci müdahaleyi planladık. “Yılanın başını küçükken ezeceksin” derler, yangınla çaba için birebirini düşünüyoruz. Bunun çok tesirli olacağını, yangınların büyük oranda muhakkak bir büyüklüğe varmadan engellenebileceğini hesaplıyoruz.”

ARAÇLAR ALANDAKİ DENEYİMLE SON BİÇİMİNİ ALACAK

Tarım ve Orman Bakanlığından belediye itfaiyelerine, AFAD’dan birtakım güvenlik ünitelere saha deneyimine gereksinimleri olduğunu vurgulayan Güzelmeriç, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Esas uzmanlık alanımız bu değil ancak bu çalışmaları Ar-Ge ofisimizde yapmadık, alana gittik. Geçen yıl Çanakkale yangınında gözetleme misyonu yaptık. Hatay yangınında bulunduk. Gerek ferdî olarak gerekse mühendis ve pilotlarımız, Balıkesir kıyısından Antalya’ya kadar çabucak hemen bütün birlikleri ve üniteleri ziyaret edip farklı gereksinimlerini dinledik.

Nelere gereksinimleri olduğunu öğrendim. Kimi yerlerde kıyı yangınlarını söndürmek için yangın söndürme tekneleri planladık. kablolu sistemlerle yangına müdahaleyi öngördük. Bunlara patent almayı planlıyoruz. Çalışmalarımız yalnızca mühendislik değil saha deneyiminin yansıtılmasıyla oluştu.”

İHA’LARLA LOJİSTİK DAYANAK KÖPRÜSÜ

Dayanak faaliyetlerinin de yangınla uğraşta çok değerli bir faktör olduğuna işaret eden Güzelmeriç, şunları kaydetti:

“Başımıza gelen en son faciada maalesef deneyim ettik ki birtakım dağlık bölgelerde ya da yangın alanına giden dar yolların söndürme faaliyetinde bulunan araçlar sebebiyle kapalı olmasından ötürü müdahale ünitelerimize günlük muhtaçlıklarını sağlayacak su ve besin materyalini ulaştırmada zahmetler yaşandı.

Kimi bölgelerde kayıp vatandaşlarımızın olma ihtimalinden ötürü o bölgeye havadan müdahalede çekinceler oluştu. İşte bu noktada IDEF fuarında da sergilediğimiz 3 farklı kargo modelimiz sırasıyla 150, 75 ve 15 kilogram yükleri saatte 100 kilometreye ulaşan suratlarla kritik noktalara süratlice taşıyabilme yeteneğine sahip. Bu yüklerin muhteviyatı olarak su ve besin haricinde, kritik söndürme ekipmanı, eldiven ve ayakkabı üzere kolay ancak operasyonun devamı için elzem olan gereçleri de öngörebiliriz.

İHA’larımız yangın bölgelerine en yakın ilçe ve kazalarda aslında oluşturulmuş olan ana materyal depolama ve aktarma alanlarından yangın bölgesine “havadan bir lojistik köprüsü” kurarak çok aktif olabilirler.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir