İkinci el araç satışları, yılın ilk yarısında yüzde 25 düştü

Koronavirüs salgını nedeniyle gelen kısıtlamalar ve öbür sorunlar, ikinci el araç fiyatlarında rekor artışlara neden oldu. Her ne kadar fiyat ...


Koronavirüs salgını nedeniyle gelen kısıtlamalar ve öbür sorunlar, ikinci el araç fiyatlarında rekor artışlara neden oldu. Her ne kadar fiyat artışı son birkaç aydır dursa da yıl genelindeki satışlarda düşüş var.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Lideri Aydın Erkoç, ikinci el araba bölümünde 2021 yılının birinci yarısını kıymetlendirdi.

BİRİNCİ ALTI AYIN BEŞİNDE DÜŞÜŞ VAR

Pandeminin olumsuz tesirlerinin ikinci el otomotiv dalında de önemli bir halde hissedildiğini söz eden Erkoç, ikinci el araba pazarının yılın birinci 6 ayının 5 ayını düşüşle geçirdiğini bildirdi.

2021 yılının birinci ayından itibaren bölümün durağan bir sürece girdiğini belirten Erkoç, “2020 yılında salgın sebebiyle sıfır araç temininde yaşanan sorunlar ikinci el araç satışlarının ve fiyatların artmasına sebep olmuştu. Fakat 2021 prestijiyle hem satışlarda hem fiyatlarda bir gerileme kelam konusu.

“YÜZDE 25,6 KAYIP VAR”

2020’nin Haziran ayında 773 bin 260 adet olan pazar yüzde 25.6 kayıpla bu yılın Haziran ayında 575 bin 335 adet olarak gerçekleşti. Geçen yılın birinci yarısında 3 milyon 128 bin 945 adet olarak gerçekleşen pazar, bu yılın tıpkı devrini 2 milyon 347 bin 440 adetle kapattı.” dedi.

“DURGUNLUK DEVAM EDİYOR”

Yıl boyunca kesimin pandemi sürecinde yaşanan ekonomik dalgalanmalar ve sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle olumsuz etkilendiğini, mayıs ayında başlayan olağanlaşma sürecine karşın pazarda beklenen artışın yaşanmadığını vurgulayan Erkoç, “Yaşanan belirsizlikler sebebiyle vatandaşlar gereksinim ve taleplerini ertelemek durumunda kalmıştı. Olağanlaşmanın başlaması, havaların ısınması, artan seyahat isteği ve bayram hareketliliğiyle piyasanın canlanması bekleniyordu. Lakin piyasadaki sakinlik devam ediyor.” sözlerini kullandı.

Piyasanın canlanması için banka kredi faiz oranlarının düşmesinin büyük bir kıymet arz ettiğinin altını çizen Erkoç, pandemi sebebiyle yaşanan ekonomik külfetlerden ötürü vatandaşların alım gücünün düştüğünü, lakin araç maliyetlerinin yükselmeye devam ettiğini hatırlattı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir