İkizköylülerden Bakan Pakdemirli’ye mektup: Akbelen ormanlarında kesim iznini iptal edin

İkizköy Etraf Platformu ismine açıklama yapan Deniz Gümüşel, yaklaşık Türkiye'deki otuz sivil toplum örgütünden 1600 kişinin imzaladığı mektubu ...


İkizköy Etraf Platformu ismine açıklama yapan Deniz Gümüşel, yaklaşık Türkiye’deki otuz sivil toplum örgütünden 1600 kişinin imzaladığı mektubu Bakan Pakdemirli’ye ulaştıracaklarını belirtek mektupda şunların yer aldığını söyledi.

“ÖNLENEMEYEN ORMAN YANGINLARI BÖLGENİN KIYMETLİ BİR KISMINI YOK ETMİŞTİR”

İkizköy Etraf Platformu gönüllüsü Deniz Gümüşel, şu tabirleri kullandı:

* Bilindiği üzere tarafınızdan verilen 28.11.2020 tarihli olur ile “Muğla , Milas , İkizköy hudutları içinde Milas Orman işletme Müdürlüğü Kayadere Orman İşletme Şefliğinin 136, 137 no’lu orman bölmelerinde ve Karacahisar Orman İşletme şefliğinin 135 no’lu orman bölmesinde yer alan” ve kamuoyunda Akbelen Ormanı olarak bilinen ormanlık alanda Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş. ismine maden açık işletme müsaadesi verilmiştir.

* Sürecin iptaline ait dava Muğla 1. Yönetim Mahkemesi’nin 2021 /563 E. sayılı dava evrakı ile devam etmektedir. Bu ortada malumunuz olduğu üzere Ağustos ayı başından bu yana devam eden ve önlenemeyen orman yangınları, bölgenin orman varlığının değerli bir kısmını yok etmiştir. 8 Ağustos günü güya yangınlarla ormanlar yok olmamış ve hala yangınlar devam etmiyormuş üzere, Yeniköy Kemerköy Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.’nin  adamları ağaç bölümüne başlamışlardır.

* Işıkdere tarafından Akbelen Ormanı’na giren şirket çalışanları 100 civarı ağacı kesmişken; İkizköylüler ile Akbelen Ormanı’nı korumak için 17 Temmuz’dan beri nöbet tutan yurttaşların müdahalesi ile kesim durdurulmuştur.

“NE DEĞERİNE OLURSA OLSUN ORMANLARIMIZI KORUMAKTA KARARLIYIZ”

Gümüşel açıklamasının ve mektubunun devamında ise şu açıklamaları yaptı:

* Davada nihayet 11 Ağustos 2021 tarihinde yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. YD kararı, sürecin uygulanması halinde giderilmesi güç ziyanlar doğacağı açık olduğundan, mahallinde kesif ve eksper incelemesi yaptırıldıktan ve düzenlenecek uzman raporuna karşı tarafların itirazlarının alınmasından yahut itiraz müddetlerinin geçmesinden sonra bu hususta tekrar bir karar verilinceye kadar geçerlidir.

* Bilindiği üzere; Anayasa’nın 169/3. unsuruna nazaran; “Ormanlara ziyan verebilecek hiçbir faaliyet ve aksiyona müsaade edilemez. Ormanların tahrip edilmesine yol açan siyasî propaganda yapılamaz; münhasıran orman hataları için genel ve özel af çıkarılamaz. Ormanları yakmak, ormanı yok etmek yahut daraltmak gayesiyle işlenen hatalar genel ve özel af kapsamına alınamaz.”.

* Öteki yandan Anayasanın 17/1. unsuruna nazaran; “Herkes, yaşama, maddî ve manevî varlığını müdafaa ve geliştirme hakkına sahiptir”; 56/1,2.maddesine nazaran de “Herkes, sağlıklı ve istikrarlı bir etrafta yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, etraf sıhhatini korumak ve etraf kirlenmesini önlemek Devletin ve vatandaşların ödevidir”.Yasal olarak bu misyon öncelikle sizin olmasına rağmen, bizler Anayasanın üstte yazılı prensip ve garantileri ile yurttaşlık ödevleri mucibince şu anda kalan çok az ormandan birisi olan Akbelen Ormanı’ndaki hukuk dışı kesiti durdurduk.

* Ormanı gözümüz üzere müdafaanın karşılığında, 10 Ağustos Pazartesi’yi 11 Ağustos Salı’ya  bağlayan gece yarısı Jandarma baskınına uğradık. Orman nöbeti tutarken karşılaştığımız Anayasaya ters bu makus muamele, ormanları muhafazanın bir bedel ödemeyi göze almak olduğunu bize gösterdi ve ormanların geleceği konusunda kaygılandırdı. Fakat bizler, ormanları ve ömür için gereken öteki müşterek varlıklarımızı ne kıymetine olursa olsun korumakta kararlı olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.

“SAYIN BAKAN AKBELEN ORMANLARI İÇİN VERDİĞİNİZ İZİNİ GERİ ALIN”

Gümüşel açıklamasının sonunda ise mektubun “Diğer yandan yaşanan orman yangınlarından sonra, Akbelen Ormanı için  tarafınızdan verilen  28.11.2020 tarihli müsaade ile birlikte orman alanlarını daraltan ya da yok eden ruhsat ve idari müsaadelerin hiçbirinin akılcı bir desteği  kalmamıştır. Bu ruhsat ve müsaadelerin tekrar gözden geçirilmesi ve geri alınması yaşama hakkının korunmasının gereğidir. Sayın Bakan; sağlıklı hayatın garantisi ve müşterek varlıklarımızdan  olan Akbelen  Ormanı’ndan bir tek kısım daha koparılmasına müsaade vermeyin, hukuk dışı kesim yapanlar hakkında gereken süreçleri derhal yerine getirin, son gelişen şartlar çerçevesinde 28.11.2020 tarihinde verdiğiniz müsaadesi geri alın” cümleleri ile bittiğini açıkladı.

İkizköylüler Muğla 1. ve 3. Yönetim Mahkemesilerine müracaat etmiş, ‘ÇED gerekli değildir’ ve ‘orman kesim süreçlerinin durdurulması için yaptıkları müracaatlarda yürütmeyi durdurma’ kararı verilmişti. İkizköylüler Akbelen ormanlarının girişinde nöbet tutmayı sürdürüyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir