IMF, 190 ülkeye 650 milyar dolar tahsis etti

Milletlerarası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, 650 milyar dolarlık özel çekme hakkının (SDR) üye ülkelere tahsis edildiğini açıkladı ...


Milletlerarası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, 650 milyar dolarlık özel çekme hakkının (SDR) üye ülkelere tahsis edildiğini açıkladı.

IMF tarihinin en yüksek finansmanı olan bu ölçü, iktisatların delta varyantı nedeniyle belirsizlik içerisinde olduğu bir periyoda denk geldi.

Özel çekme hakları olarak bilinen rezerv varlıkların üye ülkelere gönderilmesi, 2009 yılındaki global mali krizden bu yana bir birinci olma özelliğini taşıyor.

IMF, dün yaptığı açıklamada, rezervlerin gelişmekte olan ülkelere kanalize edilmesine yardımcı olmak için özel araçlar kurulması gerektiğini belirtti.

TÜRKİYE’YE 6,4 MİLYAR DOLAR

Toplam 190 üye ülkeye fondaki mevcut kotaları oranında SDR tahsisi yapıldı.

En çok SDR tahsis edilen ülkeler 112,6 milyar dolarla ABD, 41,8 milyar dolarla Japonya ve 41,3 milyar dolarla Çin oldu.

Türkiye’ye ise yaklaşık 6,4 milyar dolarlık SDR tahsis edildi.

PARA GELİŞMİŞ ÜLKELERE AKTI

ABD Hazine Bakanlığı hesaplamalarına nazaran, 650 milyar doların yaklaşık 21 milyar dolarının düşük gelirli ülkelere, 212 milyar dolarının ise Çin hariç gelişmekte olan ülkelere gideceği belirlendi. SDR ihracında Afrika ülkelerine ayrılan hisse sadece 33 milyar dolar oldu.

Georgieva açıklamasında gelişmiş ülkere davet yaparak, “İklimle ilgili zorluklarla yüzleşmek de dahil olmak üzere yapısal dönüşümde en savunmasız ülkelere yardım etmek için SDR’ler kullanılabilir” dedi.

AFGANİSTAN, VENEZUELA’YA PARA YOK

Venezeula ve Afganistan ise SDR tahsisinden mahrum kaldı. Venezuela hükümetinin kimi ülkeler tarafından resmi olarak tanınmaması münasebet gösterilerek Maduro idaresi mevcut tahsisin dışında tutuldu. Venezuela uzun müddettir ambargolar ve ekonomik kriz nedeniyle yüksek enflasyon ve yoksullukla boğuşan ülkelerden birisi.

Afganistan’da ise Taliban’ın Kabil’in denetimini ele geçirmesinin akabinde IMF, SDR tahsisi de dahil olmak üzere Afganistan’ın IMF kaynaklarına erişimini askıya aldı.

İç savaşın devam ettiği Yemen’e ise IMF’den yaklaşık 665 milyon dolar pahasında rezerv tahsis edildi. Lakin Husi’ler ve Suudi takviyeli koalisyon ortasında ikiye bölünmüş olan ülkede fonun tamamı Suudi dayanaklı koalisyonun kullanımına sunuldu. 2014’ten beri iç savaşın sürdüğü ülkede nüfusun yüzde 80’i açlıkla boğuşuyor.

Belarus’un SDR’lere erişimini sınırlamak için davetler yapılmış olmasına karşın, Alexander Lukashenko hükümeti kâfi sayıda IMF üyesi tarafından reddedilmediği için hükümetin fona erişime müsaade verildi.

SDR NEDİR?

SDR, Milletlerarası likiditeyi arttırmak için IMF tarafından yaratılan özel bir milletlerarası rezerv aracıdır. IMF tarafından 1969 yılında meydana getirilmiş memleketler arası bir rezerv para ünitesi olan SDR, birebir ismi taşıyan başka bir departman tarafından çıkartılır.

Bu kanaldan üye ülkelere IMF’deki Olağan Çekme Hakları’ndan başka bir dış rezerv sağlanır ve SDR’nin pahası 5 büyük milletlerarası para ünitesinin oluşturduğu sepet kura nazaran belirlenir.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir