IMF, Taliban’ın Afganistan’ın fon kaynaklarına erişimini engellendi

Milletlerarası Para Fonu (IMF), Afganistan'ın özel çekme hakkı (SDR) olarak isimlendirilen rezerv para ünitesi ile öbür IMF kaynaklarına ...


Milletlerarası Para Fonu (IMF), Afganistan’ın özel çekme hakkı (SDR) olarak isimlendirilen rezerv para ünitesi ile öbür IMF kaynaklarına erişemeyeceğini duyurdu.

MİLLETLERARASI TOPLUMUN GÖRÜŞLERİ KARARDA AKTİF

IMF sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, milletlerarası toplumun görüşlerinin her vakit olduğu üzere IMF’ye rehberlik ettiği kaydedildi. Açıklamada, “Şu anda memleketler arası toplumda Afganistan’daki hükümetin tanınması konusunda bir netlik yok ve bunun sonucu ülke SDR’lere yahut başka IMF kaynaklarına erişemez.” sözü kullanıldı.

GELECEK HAFTA İÇİN PLANLANAN 400 MİLYON DOLAR PARA ÇEKİMİ DURDURULDU

Öte yandan The New York Times’ın bugün yayınlanan haberinde, ABD Lideri Joe Biden idaresinin Taliban’ın IMF’nin gelecek hafta Afganistan’a sağlamayı planladığı 400 milyon doların üzerindeki SDR tahsisini engellemek için çalıştığı kaydedilmişti.

AFGAN HÜKÜMETİNİN 9 MİLYAR DOLARLIK NAKİT REZERVLERİNİN BÜYÜK KISMI ÜLKE DIŞINDA

Afganistan’ın Taliban’ın denetimine girmesiyle ülkeden ayrılan eski Afganistan Merkez Bankası (DAB) Lideri Ecmel Ahmedi ise Afgan hükümetinin 9 milyar dolarlık nakit rezervlerinin büyük kısmının ülke dışında tutulduğunu bildirmişti.

AFGAN HÜKÜMETİNİN 7 MİLYAR DOLARI FED’DE

Ahmadi, bu paranın yaklaşık 7 milyar dolarının, tahvil, nakit, altın ve öbür yatırım çeşitleri halinde ABD Merkez Bankasında (Fed) tutulduğunu belirterek, geriye kalan kısmın da İsviçre’deki Milletlerarası Ödemeler Bankasında ve öteki milletlerarası hesaplarda olduğunu kaydetmişti.

TALİBAN’IN ABD KURUMLARINDA TUTULAN MİLYARLARCA DOLARA ERİŞİMİNİ ENGELLEDİ

The Washington Post’un dün hususa yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde de Biden idaresinin pazar günü Afgan hükümetinin ABD bankalarındaki rezervlerini dondurarak Taliban’ın ABD kurumlarında tutulan milyarlarca dolara erişimini engellediği aktarılmıştı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir