IMF’nin Merkez’e 6,4 milyar dolar aktaracağı tarih belli oldu

Memleketler arası Para Fonu'nun (IMF) üye ülkelerin merkez bankalarına toplamda 650 milyar dolarlık IMF parası (SDR-özel çekme hakları) aktarması ...


Memleketler arası Para Fonu’nun (IMF) üye ülkelerin merkez bankalarına toplamda 650 milyar dolarlık IMF parası (SDR-özel çekme hakları) aktarması planında son onay da çıktı.

IMF’den bugün yapılan açıklamada, üye ülkelerin maliye bakanları ve merkez bankası liderlerinden oluşan IMF Guvernörler Kurulu’nun teklifi onayladığı belirtildi.

Kelam konusu para, 23 Ağustos 2021 tarihinde hesaplara yatacak. IMF’deki kotası doğrultusunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) 6,37 milyar dolarlık SDR aktarılacak.

‘TARİHİ BİR KARAR’

IMF Lideri Kristalina Georgieva, “Bu tarihi bir karar ve eşi gibisi görülmemiş bir kriz periyodunda global iktisat için bir ilaç” dedi.

Rezerv transferinin uzun periyotlu global muhtaçlıkları karşılamayı amaçladığını söyleyen Georgieva, 650 milyar dolarlık transferin IMF tarihinin en büyüğü olduğunu da belirtti.

IMF İcra Heyeti, 8 Temmuz 2021 tarihinde teklifi onaylamıştı.

2009’DA DA AKTARILMIŞTI

IMF Lideri, transferin tüm üye ülkelerin likidite ve rezervini artıracağını ve dünya için bir ilaç olacağını, global iktisadın istikrarını ve direncini geliştireceğini, inanç inşa edeceğini söylemişti.

2009’daki transferin global finansal krizden toparlanmaya besbelli bir katkı sağladığını ve bu seferki transferin da benzeri bir katkı sağlayacağına emin olduğunu belirten IMF Lideri, transferin başta kırılgan ülkeler olmak üzere IMF üyelerinin Covid19 krizine karşı karşılıklarını güçlendireceğini lisana getirmişti.

Global likiditeyi artırmayı hedefleyen IMF, temel olarak gelişen ve düşük gelirli ülkelerin borçlarını çevirmelerine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Teklif, IMF ve Dünya Bankası’nın bu yılın nisan ayı başında yaptığı bahar toplantılarında gündeme gelmiş ve dayanak almıştı. IMF idaresinde en fazla yük sahibi ülke olan ABD de, teklife dayanak vermişti

TÜRKİYE’YE 6,4 MİLYAR DOLARLIK TRANSFER OLACAK

Teklifin hayata geçmesi durumunda, Türkiye’ye ülke kotası doğrultusunda 6 milyar 370 milyon dolarlık IMF parası (SDR) aktarılacak. Bu para da TCMB brüt rezervlerine eklenecek.

Ülke kotası en yüksek ülke olan ABD, rezerv transfer planı gerçekleşirse 113,4 milyar dolarlık IMF parası aktarılacak.

Öteki üyeler de kotaları ölçüsünde IMF parası alacak.

Türkiye gelen bu parayı SDR olarak brüt rezervlerinde tutabilir. Üye ülkeler, IMF parasını dolara ya da öbür fiat paralara çevirip harcayabilir lakin genelde SDR’ı çok zorda kalmadıkça harcamıyorlar.

Mevcut durumda yaklaşık 1,5 milyar dolarlık IMF parası TCMB brüt rezervlerinde duruyor. Bu para, IMF’nin üye ülkelere kredi olarak aktardığı paradan farklı.

MERKEZ’İN REZERVİ EKSİDE

16 Temmuz prestijiyle TCMB’nin brüt 104, net 24,1 milyar dolar rezervi bulunuyor. Net rezervden swap ile bankalardan ödünç alınan döviz ve altınlar çıkarıldığında kalan sayı eksi 41,4 milyar dolar düzeyinde bulunuyor.

Düşük faizle başta inşaat olmak üzere ekonomiyi canlandırırken kurdaki artışı frenlemek için TCMB döviz rezervlerinden yaklaşık 128 milyar dolar harcanması, uzun müddet ülke gündeminde yer almıştı.

Rezervlerin ekside olması, Türkiye iktisadı ve TL üzerindeki en değerli risklerden biri olarak kabul ediliyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir