İngiltere Afganistan’dan tahliyeleri tamamladı

Afganistan'da Taliban'ın idaresi ele almasının akabinde ülkede askeri bulunan ülkeler tahliyelere başladı. O ülkelerden biri olan İngiltere ...


Afganistan’da Taliban’ın idaresi ele almasının akabinde ülkede askeri bulunan ülkeler tahliyelere başladı.

O ülkelerden biri olan İngiltere, Afganistan’dan yaptığı tahliyeleri dün saat 21.25’te Kabil Havalimanı’ndan gerçekleşen son uçuşla tamamladı.

“GERİDE KALANLARA ÜZÜLMELİYİZ”

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Twitter’dan yaptığı açıklamada, tahliye operasyonunda son uçuşun dün gerçekleştiğini duyurarak, şu tabirleri kullandı:

“Bu gece (28 Ağustos) 21.25’te son Kraliyet Hava Kuvvetleri uçağı Kabil Havalimanı’ndan ayrıldı ve askeri ve Afgan çalışanın tahliyesine son verildi. 14 gün içinde 165’ten fazla uçuşta 15 binden fazla kişi uçakla taşındı. Silahlı kuvvetlerimizle gurur duymalı, daha güzel bir ömür için gelenleri ağırlamalı ve geride kalanlara üzülmeliyiz. Onlara olan borcumuz ayrılmamızla bitmiyor. Alınacak çok ders olacak ancak son 20 yılda inanılmaz muvaffakiyetlerin, yüreğin ve kurulan dostlukların sonsuz örnekleri de var. Hayatını kaybedenleri unutmayacağız.”


20 YILLIK PERİYOT BİTTİ

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, tahliye operasyonlarına ait yaptığı açıklamada, 20 yıl evvel, 11 Eylül hücumlarının akabinde tüm beşerler için daha parlak bir gelecek yaratmak hedefiyle birinci İngiliz askerinin Afgan topraklarına ayak bastığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Son İngiliz askerlerinin ülkeden ayrılması, son 20 yılda feda ettiğimiz her şeyi ve elde ettiğimiz her şeyi derinlemesine düşünmek için bir an. Afganistan’daki angajmanımızın tabiatı değişmiş olabilir lakin ülke için gayelerimiz değişmedi. Son 20 yılın kazanımlarını korumak ve Afgan halkına hak ettikleri geleceği vermek için artık elimizdeki tüm diplomatik ve insani araçları kullanacağız.”

“AFGANLARI YERLEŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab da grupların 15 binden fazla kişiyi tahliye etmek için gece gündüz çalıştığını belirterek, “Geri çekilmeden sonra, yerleştirmeye uygun olanları (Afganları) üçüncü ülkeler yahut inançlı hale getirilirse Kabil Havalimanı aracılığıyla yerleştirmeye devam edeceğiz.” tabirini kullandı.

İngiltere’nin Kabil’deki büyükelçiliği, Afganistan’da diplomatik bir varlık yine kurulana kadar süreksiz olarak Katar’a taşınacak.

Ülke basınında yer alan haberlere nazaran, tahliye edilenler ortasında, en küçüğü yalnızca 1 günlük yaklaşık 2 bin 200 çocuk bulunuyor.

Afganistan’dan yapılan tahliyeler, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana İngiltere’nin en büyük askeri tahliyesi olarak kaydedildi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir