İngiltere, eski asker Farthing ve 200 hayvanını tahliye etmeyi planlıyor

Afganistan’da 2000’li yılların ortalarında İngiliz ordusuna hizmet veren eski denizci Paul Farthing, başşehir Kabil’de kurduğu Nowzad isimli ...


Afganistan’da 2000’li yılların ortalarında İngiliz ordusuna hizmet veren eski denizci Paul Farthing, başşehir Kabil’de kurduğu Nowzad isimli barınaktaki yaklaşık 200 hayvanın ve barınak çalışanının tahliye edilmesi için kampanya başlatmıştı.

SAVUNMA BAKANI, KAMPANYAYA REAKSİYON GÖSTERDİ

Başta kampanyaya karşı çıkan İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, hayvanların ve barınak işçisinin tahliye edilebileceğini ve bunun için Ulaştırma Bakanlığının süreçlere başlayacağını duyurdu. Wallace, Farthing’in şayet havaalanına hayvanlar ile gelirse, kiralanan uçak için alan sağlanacağını belirterek, şayet hayvanları ile gelmezse Farthing ve takımının tahliyesinin Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin (RAF) uçağıyla sağlayacağını belirtti. Wallace, “Her vakit dengeli oldum ve önceliğimiz en çok risk altında olan bireylerin tahliyesini sağlamaktır” dedi.

200 KEDİ VE KÖPEĞİN TAHLİYESİ İÇİN UÇAK KİRALANDI

Taliban’ın Afganistan’daki idaresi ele geçirmesi ve bölgedeki krizin büyümesinin akabinde evcil hayvan barınağı sahibi olan eski denizci Farthing’in yürüttüğü kampanya ile barınaktaki toplam 200 kedi ve köpeğin tahliyesini gerçekleştirmek için uçak kiralanmıştı. İngiltere hükümeti daha evvel Farthing’in ve barınaktaki çalışan işçilerin tahliyesinin yapılacağını belirtmiş lakin Farthing ve grubu barınaktaki hayvanların da tahliye edilmesini istemişti.

UÇAK FARTHİNG, ÇALIŞANLAR VE HAYVANLAR İÇİN HAZIR

Farthing’in destekçileri, dün bağışlarla finanse edilerek kiralanan özel bir uçağın barınak çalışanlarını ve hayvanları kurtarmak için hazır olduğunu duyurmuş, uçuş evrak işleri nedeniyle ertelenmişti. Farthing ise, kiralanan uçakta hayvanların uçağın kargo kısmında taşınacağını ve işçisini yerleştirdikten sonra uçaktaki rastgele bir yedek koltuğun Birleşik Krallık yetkilileri tarafından geçiş müsaadesi verilen öteki şahıslara verilebileceğini söz etmişti.

Öte yandan İngiltere Savunma Bakanı Wallace, İngiltere’nin Kabil’den yaptığı uçuşlarda, “İnsanların tahliyesine öncelik verileceğini ve hayvanların beklemek zorunda kalacağını” tabir etmiş, kiralanan uçağın yalnızca “havaalanını kapatacağını” ve işleri zorlaştıracağını belirtmişti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir