İran, Afganistan’a akaryakıt ihracatına yeniden başladı

İran'ın yarı resmi haber ajansı Mehr'e nazaran, Taliban İran'dan akaryakıt ihracatına devam etmesini talep etti. Taliban'ın bu talebi kabul ...


İran’ın yarı resmi haber ajansı Mehr’e nazaran, Taliban İran’dan akaryakıt ihracatına devam etmesini talep etti.

Taliban’ın bu talebi kabul edildi.

İHRACAT YİNE BAŞLADI

Mevzuya ait açıklama yapan İran Petrol, Gaz ve Petrokimya İhracatçıları Birliği Sözcüsü Hamid Hüseyni, “Taliban’ın İran’dan alınan akaryakıt tarifelerini yüzde 70 oranında düşürmesinin akabinde İran, Afganistan’a akaryakıt ihracatına tekrar başladı.” dedi.

Hüseyni, Afganistan’a akaryakıt ithalatının tekrar başlamasına rağmen birtakım İranlı iş adamlarının bu ülkeye ihracat konusunda temkinli olduğunu aktardı.

İran, Afganistan’daki son gelişmeler ve güvenlik kaygıları nedeniyle 6 Ağustos’ta bu ülkeye yapılan akaryakıt ihracatını askıya almıştı.

Afganistan’ın başşehri Kabil’i kuşatan Taliban, 15 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk etmesinin akabinde kenti çatışmasız biçimde denetimine almıştı. Taliban, Kabil’in kuzeyindeki Pencşir vilayeti dışındaki tüm bölgelerin hakimiyetini ele geçirmişti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir