İran’da muharrem etkinlikleri düzenleniyor

İran'da muharrem aktiflikleri başladı. Başşehir Tahran başta olmak üzere ülke genelinde hüseyniyelerde, mescitlerde ve parklarda toplanan ...


İran’da muharrem aktiflikleri başladı.

Başşehir Tahran başta olmak üzere ülke genelinde hüseyniyelerde, mescitlerde ve parklarda toplanan kalabalıklar yas merasimleri düzenliyor.

Tahran’ın İrem Parkı’nda toplanan vatandaşlar da okunan mersiyeler eşliğinde sinelerine vurarak Hazreti Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ve 72 yakınının şehit düştüğü “Kerbela olayı” için yas tuttu.

Hicri takvime nazaran yılın birinci ayı olarak kabul edilen muharremin başlangıcından 10’uncu günü olan Aşure Günü’ne kadar İran’da her gece etkinlikler ve yas merasimleri düzenleniyor.

24 SAATTE 39 BİN HADİSE

Öbür yandan, İran Sıhhat Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, olay ve can kayıplarının yanı sıra aşı bilgileri de paylaşıldı.

Açıklamada, Kovid-19 salgınında son 24 saatte 39 bin 49 yeni hadise tespit edildiği ve bunlardan 4 bin 938’inin hastanelere yatırıldığı belirtildi.

Olay sayısının 4 milyon 320 bin 266’ya çıktığı bilgisi verilen açıklamada, 568 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybının 96 bin 215 olduğu tabir edildi.

Kovid-19’a yakalanan hastalardan 7 bin 48’inin ağır bakım ünitelerinde tedavi gördüğü, salgının başlangıcından bu yana güzelleşenlerin sayısının ise 3 milyon 648 bin 16’ya ulaştığı bildirildi.

Yaklaşık 83 milyon nüfusa sahip ülkede yapılan toplam test sayısı ise bugün prestijiyle 26 milyon 889 bin 997 oldu.

17 MİLYONDAN FAZLA AŞI YAPILDI

Açıklamada ayrıyeten ülkede 14 milyon 229 bin 120 bireye aşının birinci dozunun, 3 milyon 531 bin 142 şahsa ise ikinci dozunun yapıldığı aktarıldı.

Böylelikle ülkede şu ana kadar 17 milyon 760 bin 262 doz aşı uygulandığı açıklandı.

Öte yandan ülke genelinde 336 kentin kırmızı, 84 kentin turuncu, 28 kentin de sarı kategoride yer aldığı, kırmızı ile turuncu kentlere araçların giriş-çıkışlarının yasak olduğu belirtildi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir