İş dünyası iklim krizi ve enerji verimliliğine odaklandı

“İklim ve kalkınma bir ortada olmalı” odaklı görüşlerin aktarıldığı  “İklim Krizine Karşı Avrupa Yeşil Mutabakatı Kapsamında Sürdürülebilir Güç ...


“İklim ve kalkınma bir ortada olmalı” odaklı görüşlerin aktarıldığı  “İklim Krizine Karşı Avrupa Yeşil Mutabakatı Kapsamında Sürdürülebilir Güç Finansman Programı”, Ege Genç İş İnsanları Derneği (EGİAD) tertibiyle gerçekleşti.

Toplantıda; güç verimliliği, iklim değişikliği, Türkiye Sürdürülebilir Güç Finansman Programı (TurSEFF) çalışmaları, Avrupa Birliği Yeşil Mutabakatı’nın Türkiye’deki süreci masaya yatırıldı.

Türkiye Sürdürülebilir Güç Finansman Fonu (TURSEFF) Finans Kurumları Alakaları Müdürü Seyran Hatipoğlu, kurum olarak, 2021 yılı itibariyle 695 milyon euro sürdürülebilir güç finansmanı, 2 bin 131 adet sürdürülebilir güç projesi, 601 MW toplam konseyi yenilenebilir güç gücü, 993 bin hanenin bir yılda tükettiği elektrik ölçüsüne eşit güç tasarrufu, 1 milyon 100 bin arabanın yıllık karbon emisyonuna eşit emisyon azaltımı yapıldığını kaydetti.

TEMMUZ 2021’DE SON 142 YILIN EN YÜKSEK SICAKLIĞI YAŞANDI

İklim krizine ait de değerlendirmede bulunan Hatipoğlu, Temmuz 2021’de son 142 yılın en yüksek sıcaklığının yaşandığına dikkat çekti.

“HER YIL 26 MİLYON İNSAN DA YER DEĞİŞTİREREK YOKSULLUĞA SÜRÜKLENİYOR”

Hatipoğlu, “Dünya Bankası’nın hesaplarına nazaran bu felaketlerin global iktisada gerçek maliyeti yılda yaklaşık 520 milyar dolar üzere bir sayıya ulaşırken, tıpkı nedenlerle her yıl 26 milyon insan da yer değiştirerek yoksulluğa sürükleniyor. Oluşacak kayıpları en aza indirmek için sürdürülebilirliği yatırım tercihlerine entegre etmek, tüm finans kurumları için hayati ehemmiyet taşımaktadır. Tedbir alınmadığı takdirde dünya iktisadının iklim değişikliği sebebiyle önümüzdeki 30 yıl içerisinde yüzde 18 küçülebileceği bilinmekte. Türkiye’nin bu çerçevede riski ise yüzde 10,3’tür. O yüzden iklim ve kalkınma artık bir ortada olmalıdır.” diye konuştu.

TURSEFF 700 MİLYON EUROYA YAKIN FİNANSMAN OLUŞTURDU

Toplantıda Türkiye’nin yeşil iktisada geçişinde çok değerli kilometre taşlarından olan TurSEFF’in, bugün prestijiyle toplamda 2 bin 100’den fazla projeye 700 milyon euroya yakın finansman oluşturduğuna da vurgu yapıldı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir