İsrail ve Fas karşılıklı büyükelçilik açma konusunda anlaştı

İsrail Dışişleri Bakanı Yair Laid, Fas'ta resmi temaslarda bulundu. Laid, temaslarının akabinde Kazablanka kentinde düzenlediği basın ...


İsrail Dışişleri Bakanı Yair Laid, Fas’ta resmi temaslarda bulundu.

Laid, temaslarının akabinde Kazablanka kentinde düzenlediği basın toplantısında iki ülke ilgilerinin gelişimi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

2 AY İÇİNDE AÇILACAK

Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita ile karşılıklı diplomatik temsil seviyesinin artırılması noktasında mutabakata vardıklarını aktaran Lapid, bahisle ilgili somut adımların yakında atılacağını ve elçiliklerin 2 ay içinde açılmasının beklendiğini söyledi.

Fas Hükümdarı 6. Muhammed ve Dışişleri Bakanı Burita’ya teşekkürlerini sunan Lapid, iki ülke münasebetlerinin diplomatik, ekonomik ve kültürel alanda daha yüksek düzeye çıkacağını lisana getirdi.

Lapid, iki ülke ortasında imzalanan alakaları olağanlaştırma muahedesinin akabinde birinci resmi ziyareti kapsamında geldiği Fas’ta bugün İsrail’in irtibat ofisini açmıştı.

İKİ ÜLKEDEN OLAĞANLAŞMA ADIMI

Rabat ile Tel Aviv ortasındaki düşük seviyeli bağlar, 1993’te Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) ile İsrail ortasında imzalanan Oslo Muahedesi’nin akabinde başlamış fakat 2. İntifada’nın patlak vermesinin akabinde 2002 yılında Fas bu bağları durdurmuştu.

Fas Hükümdarı 6. Muhammed, 10 Aralık 2020’de İsrail ile ilgilerin “en yakın zamanda” kurulacağını açıklamıştı.

Tıpkı gün periyodun ABD Lideri Donald Trump da yaptığı açıklamayla Fas ve İsrail’in tam diplomatik alaka kurulmasına yönelik mutabakata vardığını duyurmuştu.

Fas ile İsrail, 22 Aralık 2020’de diplomatik münasebetlerin olağanlaştırılması kapsamında 4 mutabakat imzalamıştı.

Lapid, Tel Aviv ile Rabat idaresi ortasında varılan ilgileri olağanlaştırma kararının akabinde Fas’ı ziyaret eden birinci İsrailli Bakan oldu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir