İstanbul’da mesire alanları boş kaldı

İstanbul Valiliği, orman yangınlarıyla çaba kapsamında artan sıcaklar ve kuvvetli rüzgar nedeniyle 30 Temmuz-31 Ağustos ortasında ormanların ...


İstanbul Valiliği, orman yangınlarıyla çaba kapsamında artan sıcaklar ve kuvvetli rüzgar nedeniyle 30 Temmuz-31 Ağustos ortasında ormanların etrafında ve içinden geçen yollarda orman kenarında mola vermenin ve piknik yapmanın, mangal, semaver ve ateş yakmanın yasaklandığını açıkladı.

Lakin yetkili yönetimlerin uhdesinde bulunan mesire alanlarında ve tabiat parklarında mangal ve ateş yakmak yasaklansa da piknik ve spor yapılabiliyor.

ORMANLIK ALANLARDA KONTROL

Kentte vatandaşların hafta sonları vakit geçirmeyi tercih ettiği mesire alanlarının sakin olduğu gözlendi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından bir TOMA muhtemel yangına müdahale etmesi için Belgrad Ormanı’nda hazır tutulurken, polis devriyesi artırıldı.

ATEŞ VE MANGAL YASAK

Belgrad Ormanı’na gelenler meskenlerinde demledikleri çaylarını ve yiyeceklerini yanlarına getirdi.

Burada ailesiyle vakit geçiren Barış Mengüç, “Çengelköy diye çıkmışken kendimizi burada bulduk. Güzel ki de gelmişiz, duman yok, et kokusu yok. Çok daha sakin bir ortamda çocuklarımla vakit geçiriyorum. En azından akşam çalışacak belediye çalışanları da burayı temizlemek için büyük bir güç sarf etmeyecekler. Zira yedikten sonra kalkıp çöpleri bırakıp gidiyoruz. Bu bahiste şuur oluşturmak çok değerli.” diye konuştu.

MESİRE ALANLARINDA SESSİZLİK HAKİM

Sultangazi Kent Ormanı girişinde de polis, zabıta ve belediye güvenlik grupları, ormana girmek isteyenlere ihtarda bulunurken, orman içerisinde yaşanacak rastgele aksiliğe karşı 24 saat yaya ve araçlarla kontrol yapıyor.

Beykoz’da vatandaşların hafta sonu uğrak noktası olan Göztepe Mesire Alanı ve Tabiat Parkı da boş kaldı.

“SEVERSEK KORURUZ”

Mengüç, çocuklara fidanı, ağacı ve ormanın değerini anlatmak gerektiğini lisana getirerek, “İnsanlar sevmediği şeyi koruyamaz. O yüzden seversek koruruz diye düşünüyorum.” dedi.

Hayli sakin bir pazar günü geçiren Aydos Ormanı Mesire Alanı’daki işletme çalışanlarından Ferhat Bayar, “Pazar günleri buralar dolu oluyordu, ancak artık kimsecikler yok.” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir