İşte Afganistan: Kadın ve erkek öğrenciler birlikte üniveristeye gidemeyecek

Afganistan idaresini ele geçiren ve milletlerarası kamuoyunda telaş yaratarak reaksiyon toplayan Taliban bugün ülkedeki gidişatın çok da parlak ...


Afganistan idaresini ele geçiren ve milletlerarası kamuoyunda telaş yaratarak reaksiyon toplayan Taliban bugün ülkedeki gidişatın çok da parlak olmadığını gözler önüne seren bir karar aldı.

Taliban altındaki Afganistan Yüksek Öğretim Bakanlığı bugün birinci toplantısını gerçekleştirdi. Afganistan’ın en büyük televizyon kanalı TOLO News’ten gazeteci Ziay Han Yâd toplumsal medya hesabı üzerinden gelişmeyi kamuoyuna duyurdu. Yâd, “Bakanlığı vekaleten yürüten yetkili bayanlar ve erkekler artık üniversitede birlikte eğitim göremeyeceğini açıkladı. Bayanlar ve erkeklerin şeriat kapsamında farklı sınıflarda eğitim göreceğini duyurdu” dedi.

TOPLANTIDA TEK BİR BAYAN YOK

Öte yandan Afganistan’da Taliban bünyesindeki birinci toplantısını gerçekleştiren Afganistan Yüksek Öğretim Bakanlığı toplantısında tek bir bayan olmaması da dikkat çekti. Toplumsal medyada Afganistan’dan gelişmeleri aktaran basın mensupları evvelce bu toplantılarda kadın/erkek oranının yarı yarıya olduğunu söyledi.

Süreksiz Yüksek Öğretim Bakanı Abdükbaki Hakkani, daha evvel yaptığı açıklamada şu an uygulanan eğitim sistemini eleştirmişti. Hakkani, “Dünya, insanlara ziyan veren bilimsel eğitimden dini çıkarmaya çalışıyor” demişti.

Afganistan İnsan Hakları Kurulu Lideri Şehrazad Ekber de bu gelişmeye reaksiyon gösterdi. Ekber, “Dünya hükümetleri, Taliban’ın bayanlara haklarını vermeleri için baskı yapmalılar” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir