İtalya’nın Sicilya Adası, 48.8 ile en yüksek sıcaklığı kaydetti

Doğu Akdeniz'i tesiri altına alan sıcaklıkların akabinde İtalya'nın Sicilya Adası'nda başlayan yangınlar şimdi söndürülemedi. Alevler; Sicilya ...


Doğu Akdeniz’i tesiri altına alan sıcaklıkların akabinde İtalya’nın Sicilya Adası’nda başlayan yangınlar şimdi söndürülemedi.

Alevler; Sicilya’yı kasıp kavururken, ağaçları yok ediyor. Adanın güney ve orta kısımlarındaki meskenler de tehdit altında.

İTALYA’DA SICAKLIK REKORU KIRILDI

Corriere della Sera gazetesinin haberine nazaran, Sicilya’nın güneyindeki Floridia kasabasında sıcaklık 48.8 santigrat dereceye ulaşarak, Avrupa’da şimdiye kadar görülen en yüksek sıcaklık olarak kayıtlara geçti.

1977’DE YUNANİSTAN’DA KAYDEDİLEN SICAKLIK

Dünya Meteoroloji Örgütü’ne (WMO) nazaran, Avrupa’da daha evvel kaydedilen en yüksek sıcaklık, 1977’de Yunanistan’ın başşehri Atina’da 48 santigrat derece olarak ölçüldü.

AFRİKA’DAN GELİYOR

İtalya’daki son sıcak hava dalgası, Lucifer olarak da isimlendirilen ve Afrika’dan gelen yüksek basınçlı atmosfer kütlesinden kaynaklanıyor.

HAVADAN VE KARADAN MÜDAHALE

Öte yandan İtalya’da itfaiye takımları, Sicilya ve Calabria’da son 12 saatte 3 binden fazla müdahalede bulunduklarını söyledi. Müdahaleler kapsamında 7 yangın söndürme uçağı misyon aldı.

Tarım Bakanı Stefano Patuanelli, “Her şeyini kaybedenlere ekonomik yardım sağlayarak bu durumun üstesinden gelmeliyiz.” dedi.

AKDENİZ ALEVLERE TESLİM: YUNANİSTAN, CEZAYİR…

Sıcak havaların körüklediği yangınlar, son haftalarda güney Avrupa’da patlak verirken, İtalya’nın Sardunya Adası’nda büyük yıkıma yol açtı. Yunanistan’ın Mora Yarımadası’ndaki birçok köy boşaltıldı.

Akdeniz’in başka ucundaki ülke olan Cezayir’de de çıkan yangınlarda en az 65 kişi hayatını kaybetti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir