İYİ Partili vekilden ‘kiralık uçak’ iddiası

UYGUN Parti Küme Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, 5 gündür söndürülemeyen yangınlar üzerinden Tarım ve Orman Bakanlığı’na ...


UYGUN Parti Küme Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, 5 gündür söndürülemeyen yangınlar üzerinden Tarım ve Orman Bakanlığı’na tenkitlerini sıraladı. Türkkan, “30 yılı aşkın müddettir orman yangınlarıyla gayrette Türkiye dünyada takdirle izleniyordu. Artık ise patates mümessili bakanın yüzünden ülke küle dönmek üzere” tabirlerini kullandı.

“YANGIN SÖNDÜRME İHALESİNİ ALAN FİRMANIN TECRÜBESİ YOK”

“Bakana nazaran ormanlarımızın patatesten bir farkı yok” diye tenkitlerini sürdürülen Türkkan, “Yeşil Vatan onun için ulusal değil ticari bir problem. O denli ki yangın söndürme ihalesini alan firmanın hiçbir yangın söndürme tecrübesi yok. Halbuki THK yangın söndürmede dünyada en başarılı ve en yaygın kullanılan uçaklara ve tecrübeye sahip. Kayyım atadıkları THK kendi filosuyla ihalelere katılamıyor. Lakin birebir THK, CMC Savunma Sanayi şirketi ile birlikte ihalelere katılabiliyor” diye konuştu.

ÇARPICI KİRALIK UÇAK TEZİ

Kiralanan yangın söndürme uçaklara değinen Türkkan, şöyle konuştu:

* Dünyanın en kıymetli kiralamalarından birisiyle soygun burada başlıyor. Günlük 1,3 milyon lira. THK ve CMC Savunmanın paydaşlığı mantık evliliği değil, güya muta nikahı. Avrupa’nın en büyük özel yangın söndürme uçağı filosuna sahip THK’ya kendi uçaklarını kullandırmıyorlar.

* Yalnızca işletme ruhsatını kullanıyorlar. Parayı ise 3 yılda 3 defa sahibi değişen CMC götürüyor. CMC’nin uçağı falan da yok. Ruslardan kiralıyorlar. Emel orman yangınlarını söndürmek değil. Söndürmemek.

* Patates Bakanı Ayvalık ve Marmaris’ten, Antalya ve Hatay’a kadar tüm yangınları 3 uçakla denetim edebileceğini düşünüyor. Uçuş saati üzerinden para kazandıkları için yangınların sönmesi gecikiyor, ormanlar küle dönüyor.

* Orman yangınlarındaki en büyük kozunuz yangın uçaklarıdır. Kiralık üç uçakla hangi yangına yetişebilirsiniz?


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir