İzmir, konut fiyat artışında dünya şampiyonu

İngiltere merkezli global gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank, küresel konut fiyatları endeksi 2021 birinci çeyrek sonuçlarını açıkladı ...


İngiltere merkezli global gayrimenkul danışmanlık şirketi Knight Frank, küresel konut fiyatları endeksi 2021 birinci çeyrek sonuçlarını açıkladı.

Dünyadaki 150 kenti kapsayan rapora nazaran, Türkiye’nin üç büyük kenti listeye damgasını vurdu.

Son 12 aylık fiyat değişimine bakıldığında dünyada konutların en fazla paha kazandığı kent yüzde 33.9 ile İzmir… Ankara yüzde 30.3 ile ikinci oldu. Yeni Zelanda’nın Wellington kenti yüzde 30.1 ile üçüncü sırada yer bulurken, İstanbul yüzde 28.8 ile dördüncü sırada yer aldı.

Türkiye’deki konut fiyat artışlarının ardında yüksek enflasyon ve Türk Lirası’ndaki bedel kaybının olduğu söz ediliyor.

SON 14 YILIN REKORU

Kentsel konut fiyatları 2007’den bu yana en yüksek artışını kaydederken listedeki 150 kentin 43’ünde yüzde 10’un üzerinde yıllık artış görüldü.

Knight Frank raporuna nazaran, 150 kentte konut fiyatları 2021 yılı Mart ayı sonu son bir yılda  olarak ortalama yüzde 7.4 arttı.

Fiyatların en çok düştüğü yer yüzde 4.4 ile Dubai oldu.

DÜNYA METROPOLLERİNDE DURUM

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki konut fiyatlarına bakıldığında Boston’da yüzde 14.8, Washington’da yüzde 12.2, Los Angeles’ta yüzde 13.4, New York’ta yüzde 12.3, Miami’de yüzde 12.2 ve San Francisco’da yüzde 12.1’lik fiyat artışı görüldü.

Avrupa başşehirlerinde ise Paris’te yüzde 6.3, Berlin’de yüzde 5.9, Londra’da yüzde 3.9 artış görülürken, Lizbon’da yüzde 3.8, Madrid’de yüzde 1.5’lik düşüş görüldü.

Moskova’da konut fiyatları yüzde 22.4 artarken, St. Petersburg’da ise bu oran yüzde 22.1 oldu.

Asya gayrimenkul pazarında ise Seul’de yüzde 26.1’lük konut fiyat artışıyla öne çıktı.

TÜRKİYE DORUKTA

Knight Frank tarafından hazırlanan global konut fiyatları endeksine nazaran, 2021 birinci çeyreği itibariyle konut fiyatları en çok artan ülke Türkiye olmuştu. Bu periyotta Türkiye’de konut fiyatlarının yüzde 32 arttığı görüldü. Türkiye’yi yüzde 22.1 artışla Yeni Zelanda, yüzde 16.6 artışla Lüksemburg izledi.

Pandeminin yarattığı sağlık krizine karşı iktisatların mali ve mali teşviklerle desteklenmesi dünya çapında gayrimenkul patlamasına yol açtı. Balon kaygıları artarken birtakım ülkeler gayrimenkul piyasalarını soğutmaya yönelik adımlar atıyor.

Rapora nazaran, hükümetler konut fiyatlarını baskılamak için daha müdahaleci bir duruş sergiliyor. Yeni Zelanda, Kanada, Çin, Güney Kore ve İrlanda, fiyat artışını frenlemek için 2021’in birinci yarısında kimi yasal düzenlemelere imza attı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir