Joe Biden: Afganistan kararımdan pişman değilim

ABD Lideri Joe Biden, yaklaşık 1 trilyon dolarlık altyapı paketinin Senato'da onaylanmasının akabinde Beyaz Saray'da değerlendirmelerde bulundu ...


ABD Lideri Joe Biden, yaklaşık 1 trilyon dolarlık altyapı paketinin Senato’da onaylanmasının akabinde Beyaz Saray’da değerlendirmelerde bulundu.

Kelam konusu tasarının altyapı sistemlerinin geliştirilmesi için fırsat sağlayacağını belirten Biden, ulusal altyapının güçlendirilmesine imkan tanıyacağını söyledi.

Biden, altyapı tasarısının yılda 400 bin dolardan az kazananlar için vergileri bir kuruş dahi artırmayacağını yineleyerek, paketteki yatırımların uzun vadede daha fazla istihdam, verimlilik ve büyüme sağlayacağını aktardı.

Başkan Biden, “Wall Street’te varsayımda bulunanlar, gelecek 10 yıl içinde ekonomimizin trilyonlarca dolar genişleyeceğini ve halihazırda beklenenin ötesinde yılda 2 milyon ek iş yaratacağını öngörüyor.” dedi.

Altyapı tasarısının iki partinin birlikte çalışabileceğini gösterdiğine dikkati çeken Biden, “Ekonomimizin kalbindeki tıkanmış arterler açılacak. Altyapı paketi ulaşım maliyetlerini, aileler ve işletmeler için genel maliyetleri azaltacak.” değerlendirmesinde bulundu.

“AFGANİSTAN KARARIMDAN PİŞMAN DEĞİLİM”

Konuşmasının akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Biden, New York Valisi Andrew Cuomo’nun cinsel taciz suçlamaları nedeniyle istifa etmesinin sorulması üzerine “Valinin kararına hürmet duyuyorum.” karşılığını verdi.

Afganistan’da son birkaç gün içinde birçok kentin Taliban’ın denetimine geçmesine ait bir soru üzerine ise Biden

Biden, Afgan başkanların ulusları için savaşmak emeliyle bir ortaya gelmesi gerektiğinin altını çizerek, “Yakın hava dayanağı sağlayarak, hava kuvvetlerinin çalışır durumda olduğundan emin olarak, kuvvetlerine yiyecek ve ekipman ikmali yaparak ve tüm maaşlarını ödeyerek verdiğimiz taahhütleri tutmaya devam etmemiz konusunda ısrar edeceğim lakin savaşmayı istemek zorundalar.” dedi.

Afgan başkanların siyasi olarak bir ortaya gelmeleri gerektiğinin farkına varmaya başladıklarını düşündüğünü belirten Biden, “Taahhüdümüzü tutacağız fakat kararımdan pişman değilim.” tabirlerini kullandı.

AFGANİSTAN’DA TALİBAN İLERLEYİŞİ

ABD’nin Afganistan’daki askeri güçlerini çekme kararının akabinde taarruzları tepe noktaya ulaşan Taliban, ülkenin Orta Asya ile temasını sağlayan kuzey vilayetlerinin merkezlerini de peşi sıra ele geçiriyor.

ABD ile Taliban ortasında imzalanan Doha Mutabakatı’na nazaran, NATO güçlerinin son çekilme tarihi olan 11 Eylül 2021’den evvel vilayet merkezlerine saldırmayacağını ilan eden Taliban, ABD hava ataklarını münasebet göstererek vilayet merkezlerine yöneldi.

Taliban, son 5 günde biri ülkenin güneybatısında, biri batısında, başka beşi kuzey ve kuzeydoğuda olmak üzere toplam 8 vilayet merkezini Afgan hükümet güçlerinden aldı.

Afgan hükümeti, 34 vilayet merkezinden 26’sını hala denetiminde tutuyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir