Kabil saldırılarının arkasındaki IŞİD-K hakkında ne biliniyor?

IŞİD-K ya da uzun haliyle, Irak Şam İslam Devleti- Horasan kümesi, Batı Horasan’da ortaya çıktıktan sonra Horasan’ın İngilizce’deki yazılışından ...


IŞİD-K ya da uzun haliyle, Irak Şam İslam Devleti- Horasan kümesi, Batı Horasan’da ortaya çıktıktan sonra Horasan’ın İngilizce’deki yazılışından ötürü (Khrosan) K eki alan bölgenin en kanlı terör örgütü.

2013 yılında El Kaide’nin Irak kolundan ayrılarak kurulan küme, 1 yıl üzere kısa bir mühlet içerisinde Rakka ve Musul’da güç kazandı.

2014 yılına gelindiğinde, IŞİD, Irak ve Suriye’de halifelik ilan ettikten kısa bir müddet sonra, Pakistan Taliban’ı da örgütün başkanı Ebubekir el-Bağdadi’ye bağlılıklarını ilan etmişlerdi. Daha sonra bu gruba Afganlar da katıldı. Afganistan, Pakistan, İran ve Orta Asya’yı kapsayan Horasan bölgesinde IŞİD-K’nın temelleri de böylece atılmış oldu.
Birleşmiş Milletler, Pakistan’da uyuyan hücreleri de olan IŞİD-K’nın bir çok eyalette Taliban ile çatıştığını açıklamıştı.

Yeniden, BM Güvenlik Konseyi’nin temmuz ayında yayınladığı bir rapora nazaran, örgüte bağlı bireylerin sayısı 3 bin dolaylarında.

YABANÎ HÜCUMLARDAN SORUMLU

IŞİD-K son yıllarda, kız çocuklarını, okulları, hastaneleri hatta doğumhaneleri ve bebekleri amaç alan vahşetlerden sorumlu tutuluyor.

Ekseriyetle hakimiyeti Afganistan’da olan Taliban’ın bilakis IŞİD-K, bölgede ve milletlerarası arenada taarruzlar gerçekleştirmek üzere kuruldu ve global IŞİD ağının en korkutucu kesimi oldu.

Pekala IŞİD-K ve Taliban’ın kontağı ne? Uzmanlar, bu sorunun temelinde Hakkani kümesinin olduğunu belirtiyor.

Araştırmacılara nazaran, IŞİD-K ile Hakkani ağı ortasında güçlü ilişkiler bulunuyor. Bu durum da örgütün dolaylı olarak Taliban ile irtibatlarına işaret ediyor. Şu anda Kabil’de güvenlikten sorumlu kişi, ABD tarafından, başına 5 milyon dolar ödül konan Halil Hakkani.

Asya Pasifik Vakfı’ndan Dr Sajjan Gohel, Afganistan’daki örgüt bağlantılarını yıllardır gözlemleyen bir isim. Gohel, “2019 ve 2021 yılları ortasında meydana gelen atakların büyük kısmı IŞİD-K ve Taliban’ın Hakkani ağı ortasındaki işbirliğini içeriyor” dedi.

Taliban 15 Ağustos’ta Kabil’de idaresi ele geçirdiğinde, Pul-e-Charki hapishanesinden IŞİD ve El Düstur militanları da dahil olmak üzere çok sayıda mahkumu özgür bıraktı. Böylece örgütlerin güçlenmesine de ortam sağlanmış oldu.

TALİBAN VE IŞİD-K ORTASINDAKİ İLİŞKİLER

Lakin IŞİD-K ve Taliban ortasında büyük farklar var. Taliban Katar’daki ‘lüks otellerde’ müzakereler yürütürken, IŞİD-K tarafından cihadı ve savaşı terk etmekle suçlanıyor.

IŞİD militanları, Afganistan’da idaresi ele geçiren Taliban için de büyük tehdit ve güvenlik sorunu oluşturuyor.

Lakin IS-K’nin Taliban ile büyük farklılıkları var ve onları Katar, Doha’daki “lüks otellerde” müzakere edilen bir barış muahedesi lehine Cihad’ı ve savaş alanını terk etmekle suçluyor. Taliban, Kabil’e girdikten ve 15 Ağustos’ta iktidarı ele geçirdikten sonra, birçok cihatçı kümeden tebrik iletileri alırken, bunların ortasında IŞİD-K’nın olmadığından kelam ediliyor.

IŞİD militanları artık, yeni gelen Taliban hükümeti için büyük bir güvenlik meselesini temsil ediyor.
Her ne kadar iki radikal Sünni küme olsalar da teolojik açıdan olduğu kadar strateji açısından da farklılık gösteriyorlar ve cihat için rekabet ediyorlar.

Ortalarındaki güçlü düşmanlığın en açık işareti, IŞİD’in açıklamalarında Taliban’ı ‘mürted’ olarak isimlendirmiş olması

MEYYİT SAYISI 90’A YÜKSELDİ 

Irak ve Suriye’deki IŞİD’in tersine IŞİD-K şimdi bölgede topraklarını genişletemedi. 2019 yılında Afgan Ulusal Ordusu, ABD ile ortak operasyonların akabinde IŞİD-K’nin Nangahrar eyaletinde mağlup edildiğini açıklamıştı.

ABD ve Birleşmiş Milletler tarafından yapılan değerlendirmelere nazaran, IŞİD-K o vakitten beri yüksek profilli taarruzlar için büyük ölçüde sırf kentlerdeki uyuyan hücreleri aracılığıyla faaliyet gösteriyor.

ABD ve İngiltere, evvelki gün yaptığı açıklamada, Afganistan’da muhtemel bir terör saldırısı beklediklerini duyurmuştu. Bugün de bu davetlerini yineleyen ABD’li ve İngiliz yetkililer, bölgedeki tahliye sürecini de hızlandırmaya çalışıyor.

Afganistan’da dün gerçekleşen ve Kabil Havalimanı’nı amaç alan terör akınlarında meyyit sayısı 90’a yükselirken, 150 kişinin yaralandığı açıklandı.

Yetkililer, akınların akabinde, tahliye uçuşlarının bugün prestijiyle yine başladığını duyurdu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir