Kabil’de yaşanan izdiham, Vietnam’ı hatırlattı

ABD birliklerinin Afganistan'dan çekilmesiyle birlikte Taliban'ın süratli ilerleyişle Kabil'e girmesi, birçok Afgan vatandaşını kaygı ve paniğe ...


ABD birliklerinin Afganistan’dan çekilmesiyle birlikte Taliban’ın süratli ilerleyişle Kabil’e girmesi, birçok Afgan vatandaşını kaygı ve paniğe sevk etti.

Hamid Karzai Memleketler arası Havalimanı, ülkeyi terk etmek isteyenlerin adresi oldu. Taliban idaresi altında yaşamak istemeyen çok sayıda çaresiz insan, binebildikleri uçaklarla ülkeden ayrılmaya çalışıyor.

1975’TE VİETNAM’DAKİ TABLOYU HATIRLATAN KARE

Kabil’deki havalimanında uçağa binmeye çalışanların oluşturduğu izdiham, akıllara 1 Nisan 1975’te Vietnam’da objektiflere yansıyan manzarayı getirdi.

46 YIL SONRA KABİL’DE TIPKI GÖRÜNÜM

46 yıl evvel kaydedilen imgede, çaresiz insanların bir uçağa doluşarak ülkeden ayrılmaya çalıştığı görülüyor.

ABD askerlerinin hezimete uğradığı Vietnam’da, 29 Nisan günü boyunca ve sonraki sabaha kadar, “Hızlı Rüzgar” ismi verilen operasyon kapsamında Saygon’dan 1000’den fazla Amerikalı ve 5 binden fazla Vietnamlı tahliye edildi.

VİETNAM BENZETMESİ: KÜÇÜK DÜŞÜRÜCÜ

Ortalarında Cumhuriyetçi Senatör Mitch McConnell’in de bulunduğu birtakım ABD’li Kongre üyeleri, ülkelerinin Afganistan’dan geri çekilmesini Vietnam Savaşı’nın sonunda 1975’te Saygon’dan çekilmesine benzetip “küçük düşürücü” sözünü kullandı.

ABD BASINI: AFGANİSTAN’DA GAFİL AVLANDIK

Afganistan’daki gelişmelere geniş yer ayıran ABD basını, “”Taliban’ın suratı ve şiddeti, geçen hafta kırsal kesitlere ve kentlere süratli bir halde yayıldı ve Amerikan ordusunu gafil avladı.” diye yazdı.

Çeşitli medya kuruluşları, “ABD’nin Afganistan’daki mağlubiyetinin ve kaotik bir halde geri çekilmesinin Lider Joe Biden için siyasi felaket olduğu” formundaki yorumlara yer verdi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir