Kafede zorla üst aramasına 10 bin TL tazminat

Hüseyin Ali Kudret, bir kafede arkadaşıyla otururken içeri birden teğe polisler girdi. 28 Ocak 2017 günü yaşanan olayda kafede bulunanların ...


Hüseyin Ali Kudret, bir kafede arkadaşıyla otururken içeri birden teğe polisler girdi. 28 Ocak 2017 günü yaşanan olayda kafede bulunanların herkese kimlik denetimi ve üst araması yapmaya başladılar.

Polis, Kudret ve arkadaşının da kimliklerini denetim edip çantasını aradı. Daha sonra üstünü aramak istediklerinde buna karşı çıktı. O tarihte 22 yaşında olan Hüseyin Ali Kudret, üst aramasının hukuka uygun olmadığını, bunun taciz olduğunu ve üzerinin aranmasını istemediğini lisana getirdi. Fakat polis ruhsal şiddet uygulayarak aramayı gerçekleştirdi.

SAÇLARINDAN SÜRÜKLENDİ

Arama yapıldıktan sonra masasına oturup çay içmeye devam etti. Bu sırada arkadaşının polislerle tartışması nedeniyle her ikisi de sıkıntı kullanılarak gözaltına alındı. Gözaltına alınma sırasında Hüseyin Ali Kudret’in saçından çekilerek, sürüklendi. Bu durumu karakoldaki sözünde anlatmasına karşın söz tutanağına yazılmadı. 5 saat gözaltında tutuldu.

KÂFİ İŞÇİ YOK DİYE KAYITLAR İNCELENMEDİ

Kafenin güvenlik kamerası kayıtları incelenmek üzere evvel Ankara, sonra Adana kriminal polis laboratuvarlarına gönderilmesine karşın, her iki laboratuvar da verdiği yanıtta kâfi işçi bulunmaması nedeniyle incelemenin yapılamadığını belirterek, kanıtı incelemeden iade etti.

KOVUŞTURMA MÜSAADESİ VERİLMEDİ

Başsavcılık da, kamera kayıtları üzerinde tespit yapılamadığı gerekçesiyle kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Lakin buna karşılık Hüseyin Ali Kudret ve  arkadaşı hakkında vazifesi yaptırmamak için direnme kabahatini işledikleri teziyle ceza davası açıldı. Mahkeme, dava sonunda direnme cürmünün oluşmadığına hükmetti.

“ÖZEL HAYATA HÜRMET HAKKIM İHLAL EDİLDİ”

Hüseyin Ali Kudret, 2018 yılında Anayasa Mahkemesi’ne ferdî müracaatta bulundu. Tedbire araması kararına istinaden halka açık yerde üst araması yapılmasının hukuka ters olduğunu, hakimlikçe verilen kararın yalnızca kararın geçerli olduğu bölgedeki yolları kapsadığını, hasebiyle bir kafede otururken haksız olarak üstünün aranması nedeniyle Anayasa’nın 20. hususunda düzenlenen özel hayata hürmet hakkının ihlal edildiğini savundu.

Yüksek Mahkeme yaptığı inceleme sonunda şu tespitlerde bulundu: 

  • Gerçeğin ortaya konulması açısından epey kıymetli olan imajların incelenmeksizin soruşturmanın tamamlanması Başsavcılıkça ihtimamla hareket edildiği izlenimine gölge düşürmüştür.
  • Müracaatçıya teşhis süreci yaptırılmamış, kuşkulu polis memuru yahut memurlarının kimliği belirlenmemiştir.
  • Şikayet konularıyla ilgili kolluk vazifelilerinin bilgisine dahi başvurulmamıştır.
  • Sıhhat raporunu tanzim eden tabip hakkında açık şikayete karşın soruşturma yapılmamıştır.
  • Tüm bu konular değerlendirildiğinde olayın aydınlatılması maksadıyla tesirli bir ceza soruşturması yürütülmeddiği sonucuna ulaşılmıştır.

KARAR: OYBİRLİĞİYLE KABULÜNE
Anayasa Mahkemesi Hüseyin Ali Kudret’in müracaatıyla ilgili şu karara vardı: 

  • Makûs muamele yasağının ihlal edildiğine ait argümanın kabul edilebilir olduğuna,
  • Anayasa’nın 17. hususunun üçüncü fıkrasında teminat altına alınan berbat muamele yasağının adap boyutunun ihlal edildiğine,
  • Kararın bir örneğinin tekrar soruşturma yapılmak üzere Başsavcılığa gönderilmesine,
  • Müracaatçıya net 10 bin TL manevi tazminat ödenmesine OYBİRLİĞİYLE karar verildi.

Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir