Katar Şeyhi sahte sanat eserleri için 3,75 milyon sterlin ödedi

Pir Hamad bin Abdullah al-Thani, 2013 yılında işlettiği şirket aracılığıyla MS 5. yüzyıla ilişkin olabileceği tez edilen Yunan Tanrıçası Nike’ın ...


Pir Hamad bin Abdullah al-Thani, 2013 yılında işlettiği şirket aracılığıyla MS 5. yüzyıla ilişkin olabileceği tez edilen Yunan Tanrıçası Nike’ın bir heykelini satın aldı. Bir yıl sonra, da Herakles olarak tasvir edilen ve MÖ 1. yüzyıldan kalma olduğu söylenen Büyük İskender büstünü satın aldı.

Lakin pıra bu yapıtların geçersiz oldukları söylendi. Pir artık, yapıtları satın aldığı Cenevre şirketi Phoenix Ancient Arka ile yasal müzakerelerde bulunuyor. Londra’daki Yüksek Mahkeme önündeki tabirler, İskender’in büstünün yeni üretim ve kıymetsiz olduğunu söylüyor.
Gazeteler, Nike’ın heykelinin de tıpkı formda yeni bir üretim olduğunu öne sürüyor.

TEMYİZ REDDEDİLDİ

Pir Hamad, heykellerin uydurma olduğunu anlayıp şikayette bulundu, lakin Phoenix parayı iade etmeyi reddetti. Yeniden de pirin pahalı bir müşteri olduğu için heykelleri diğer altı antikayla değiştirebileceğini söyledi.

Fakat altı modülden beşi, gümrük yetkililerinin el koyduğu Amerika Birleşik Devletleri’ndeydi.

Müzakereler sırasında, Pir Hamad’ın yapıtların özgünlüğüne itiraz etmesi için vakit sonu sona erince Ağır Ceza Mahkemesi’nde uzatma talebinde bulundu, o da reddedilince temyize gitti.

Yargıç William Davis, pirin grubundaki gecikmeyi suçlayarak temyizi reddetti.

Phoenix Yöneticisi Michael Hedqvist, olay temyizde olduğu için yorum yapamayacağını söyledi. Lakin heykellerin gerçekliği konusunda hiçbir kuşkusu olmadığını söyledi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir