Kays Said: Olağanüstü önlemler Tunus’u bekleyen kapıdaki tehlike gerekçesiyle uzatıldı

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, ülkenin tehlikede olduğu sırada kendisine harikulâde yetkiler tanıyan Anayasa'nın 80. unsurunu hayata geçirdiğini ...


Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, ülkenin tehlikede olduğu sırada kendisine harikulâde yetkiler tanıyan Anayasa’nın 80. unsurunu hayata geçirdiğini duyurmuş ve meclisin yetkilerini askıya almıştı.

Said, yetkileri kendi elinde topladığı devri süresiz uzattı.

Tunus Cumhurbaşkanlığı’ndan yayınlanan manzaralı bildiride, Said, Ticaret ve İhracat Bakanı Muhammed Busaid’i, Kartaca Sarayı’nda kabulünün akabinde, Meclis’in çalışmalarını durdurması, tüm milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması üzere harikulâde yetkileri elinde topladığı kararları süresiz uzatmasına ait münasebetleri açıkladı.

TUNUS’U BEKLEYEN TEHLİKE

Said, “Olağanüstü önlemler Tunus‘u bekleyen kapıdaki tehlike gerekçesiyle uzatıldı ve bu durum hala geçerli. Ülkedeki mevcut siyasi kurumlar ve işleyiş biçimleri devlete karşı bir tehlike. Parlamento, devlete karşı bir ziyan ve oy verme süreçleri lobilerle istişare içinde gerçekleşiyor.” sözlerini kullandı.

“HALKA TÜM GERÇEKLERİ AÇIKLAYACAĞIM”

Tunus‘taki eski hükümetleri ayrıntı vermeden Tunus‘un son 10 yılda aldığı yardımları İsviçre’ye aktarmakla” suçlayan Said, ülkedeki ulusal diyalog davetlerine dair, “Kiminle bir ulusal diyalog? Geçmişe dönmeye imkan yok. Halka tüm isimleri ve gerçekleri açıklayacağım gün gelecek.” diye konuştu.

Tunus Cumhurbaşkanı, isim vermediği siyasi partileri, tekelcilerle işbirliği halinde temel gereksinim gereçlerinin fiyatlarını yükseltmekle suçlayarak, kelam konusu kümeleri “bedelini ödemekle” tehdit etti.

TUNUS’TA YAŞANAN SÜREÇ

Arap Baharı’nın doğum yeri Tunus‘ta makul aralıklarla ve farklı şiddetlerde devam eden toplumsal, ekonomik, politik ve denetimden çıkmış sıhhat krizi nedeniyle Tunuslular 25 Temmuz’da kitleler halinde sokağa çıkmıştı.

Cumhurbaşkanı Kays Said, ülkenin tehlikede olduğu sırada kendisine fevkalâde yetkiler tanıyan Anayasa’nın 80. unsurunu hayata geçirdiğini duyurmuştu.

Said, Meclis’in çalışmalarını 30 gün boyunca durdurduğunu, tüm milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırıldığını, başbakanı azlettiğini ve yeni bir başbakan atayacağını, ayrıyeten yolsuzluk belgeleri için kendisini başsavcı olarak görevlendirdiğini açıklamıştı.

Tunus Cumhurbaşkanı, bir aylık müddetin dolmasının akabinde Meclis’in çalışmalarının durdurulması dahil inanılmaz yetkileri elinde topladığı kararların “süresiz” uzatıldığını bildirmişti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir