Kayseri’de Selçuklu dönemine ait kümbet bulundu

Kayseri'de belediye tarafından çıkarılan Kültür Dergisi’nde, tarihçi Mehmet Çayırdağı tarafından bir makale yayınlandı. Çayırdağı makalesinde ...


Kayseri’de belediye tarafından çıkarılan Kültür Dergisi’nde, tarihçi Mehmet Çayırdağı tarafından bir makale yayınlandı.

Çayırdağı makalesinde, 8 asırlık Seyyid Burhaneddin mezarlığında kümbet olabileceğini belirtti.

Bunun ardından, Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Daire Başkanlığı takımları, Müdafaa Konseyi Bölge Müdürlüğü’nden alınan müsaade ile Müze Müdürlüğü’nün denetiminde hafriyat çalışması yaptı.

“AYAKTA KALMIŞ EN ESKİ MEZARLIKLARDAN BİRİSİDİR”

Hafriyat çalışmalarının yaklaşık 1 ay süreceği bildirildi. Kayseri’de çok sayıda kümbet olduğunu belirten tarihçi Mehmet Çayırdağı, “Kayseri, türbeler ve kümbetler kenti. Kayseri’de birbirinden farklı mimaride inşa edilmiş türbe ve kümbetler var. Kümbet demek, türbenin kubbeli halidir.

Kümbetle türbenin ortasında çabucak hemen bir fark yok. Seyyid Burhaneddin Mezarlığı son vakitlerde daraltılmış. Kayseri’nin tarihi ayakta kalmış en eski mezarlıklarından biridir. Bu mezarlığın içine olağan mezarların yanında Selçuklu periyodundan beri cenazeler konuluyor.” diye konuştu.


“HENÜZ TABAN BULUNMUŞ DEĞİL”

Hafriyat çalışmalarına değinen Mehmet Çayırdağı şu sözleri kullandı;

Yapılan çalışmalarda şimdi yer bulunmuş değil. Güzelce yere kadar inilecek, ondan sonra etrafı açılacak ki dış duvarlar ortaya çıksın. İnşallah kanılarımızı destek edecek şeyler çıkacak. Türbenin üst katı yıkılmış, alt katı kalmış. Alt katında da bu mezarlık içinde çürüyen, cesetlerden kalan kemikler kalabalık teşkil ediyordu.

Eski periyotta halk onu kaldırıp, yerine yeni cesetleri rahat koyabilmek için kemikleri buraya getirip yığıyorlardı. Bunun için halk ortasında buraya ‘kemiklik’ deniliyordu. Tabii buranın kümbet olduğunu kimse bilmiyor. Ben, bütün yazılarım ve konuşmalarımda bu bölgenin üzerinde durdum. Yazılarımda, ‘Orada Selçuklu türbesinin birinci katı var. Açılması, kazılması lazım’ dedim.


“SELÇUKLU PERİYODUNA İLİŞKİN OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUZ”

Oldukça bir vakit sonra nihayet bu arzum gerçekleşti. Sağ olsun Büyükşehir Belediyesi orada bir hafriyat başlattı.

Mimarisinden erken Selçuklu devrine ilişkin olduğunu düşünüyoruz. Etrafı açılsın bakacağız. Türbenin sahibine ilişkin bir kitabe, mezar taşı bulunabilecek mi? Bunu heyecanla bekliyoruz.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir