Kazakistan’da erken Demir Çağı’na ait taş sunak ve altınla kaplanmış tören kılıcı keşfedildi

Kazakistan'ın Aktöbe eyaletinin Mugaljar bölgesinde bulunan erken Demir Çağı’na ilişkin mezarlıkta arkeolojik hafriyat çalışmaları başlatıldı ...


Kazakistan’ın Aktöbe eyaletinin Mugaljar bölgesinde bulunan erken Demir Çağı’na ilişkin mezarlıkta arkeolojik hafriyat çalışmaları başlatıldı.

Hafriyat çalışmasında erken Demir Çağı’na ilişkin mezarlıkta MÖ 6.-5. yüzyıllara ışık tutan taş sunak ve altınla kaplanmış merasim kılıcı keşfedildi.

DEMİR ÇAĞINA İLİŞKİN ANTİKALAR BULUNDU

Ülkenin kıymetli arkeologlarının katıldığı hafriyat çalışmaları sırasında, erken Demir Çağı’nda göçebe halk olan Sarmatların kullandığı ve MÖ 6.-5. yüzyıllara ışık tutan taş sunak ve altınla kaplanmış merasim kılıcı keşfedildi. Bunun yanı sıra bronz aynalar, altın tokalar ve başka antikalar da bulundu.

Eyalet Valisi Ondasın Urazalin, hususa ait yaptığı açıklamada, bölge tarihi ve kültürü açısından değerli olan kelam konusu arkeolojik hafriyat çalışmalarının devam edeceğini ve gerekli dayanağı sağlayacaklarını söyledi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir