Kiralık ev arayanlar, ilanlardaki ucuz fiyata dikkat

Kiralık konutların kıymeti, yeni inşaat üremediği, kentsel dönüşüme uğrayan meskenlerinin yapılmasını beklemek için öteki konuta taşınmak zorunda ...


Kiralık konutların kıymeti, yeni inşaat üremediği, kentsel dönüşüme uğrayan meskenlerinin yapılmasını beklemek için öteki konuta taşınmak zorunda kalınması, üniversite öğrencilerin okullara başlayacak olması üzere nedenlerle arttı.

KİRALAR ARTIYOR

Talebe yetişemeyen dairelerin sayısı azaldıkça mesken sahipleri de kiralara artırım yapmaya başladı. Aslında TÜFE oranını aşmaması gereken kiralar da arttırma eğilimine girdi.

DOLANDIRICILARA GÜN DOĞDU

Tüm bu görünüm içinde, daha uygun kaidelerde konut arayanlar dolandırıcıların tuzağına düşüyor. Dolandırıcılar verdikleri geçersiz kiralık ilanlarında uygun fiyat gösterip, konut kiralamak isteyenlerin ilgisini çekiyor.

KONUTA ÇOK TALEP VAR DİYE KANDIRIYORLAR

Meskene çok talep olduğunu söyleyerek de isteklilerin telaşlanarak kapora ödemesini sağlıyor. Lakin kaparoya yatıran sonunda görüyor ki aslında bu türlü bir mesken hiç yok. İşte o vakit kandırıldığını anlıyor.

KAPORAYI ALAN DOLANDIRICI ORTADAN KAYBOLUYOR

Dolandırıcılar, ödemenin yapılmasının akabinde çabucak ortadan kayboluyor. Kelam konusu şahıslar vatandaşı dolandırırken en çok, meskene ağır ilgi olduğu bu sebeple acil kapora alması gerektiği münasebetini kullanıyor.

“EVE ÇOK TALEP VAR DİYE KAPORA İSTİYORLAR”

Dolandırıcılara karşı vatandaşlara seslenen Tüketici Müracaat Merkezi Onursal Lideri Aydın Ağaoğlu, “Elden kapora vermeyin” diyerek “Kentsel dönüşüm, fakültelerin açılacak olması ve üniversite okuyacak öğrencilerin gidecekleri kentlerde mesken aramaları kiralık konutlara talebi arttırdı. Buna paralel olarak da hem fırsatçılar hem de dolandırıcılar ortaya çıktı.

DAHA EVVEL YAYINLANMIŞ İLANI ALIP, TEKRAR DÜZENLEYİP YAYINLIYORLAR

Dolandırıcılara çok dikkat etmek lazım zira bunlar bir yerde yayınlanmış ilanı alıyorlar. Tahminen de mesken tutulmuş tahminen sahibi oturuyor içinde. Kendilerinin pazarlayacakları bir konut üzere toplumsal medyada, internette ilan veriyorlar. O denli bir ilan yok aslında. Diğer bir emlakçının sitesinden kopyalıyor, alıyor, düşük de bir fiyat yazıyor.

3 BİN LİRALIK MESKENİN KİRASINI 950 LİRA OLARAK YAZIYOR

Örneğin 3 bin lira kirası olan meskene bin 950 lira yazıyor. Kiralık konut arayan kimi vatandaşlar da adeta tuzağa düşüyorlar. Kapora asla vermesinler. Bunlar, ‘çok talep var. Ciddiyseniz çabucak bize bir kapora verin ki biz bunu diğerine kiralamayalım’ diyorlar lakin bir kere ticaret yetki evrakı olup olmadığını sorgulayın.

EVRAKI OLMAYAN EMLAKÇILIK YAPAMAZ

Ticaret Bakanlığı’ndan aldığı bu türlü bir yetki yoksa karşınızdaki insan emlakçılık yapmaya yetkili değildir. İkincisi hakikaten ikna olduysanız para gönderecekseniz asla elden vermeyin. O kiracılar banka hesabına yatırırsa bir talihsizlik karşısında çıktığında savcılık marifetiyle bu bankadaki hesap sahibine ulaşılarak bunun hesabı sorulur.” tabirlerini kullandı.

“PİYASANIN ÇOK ALTINDA MESKEN GÖRDÜĞÜNÜZDE DURUP DÜŞÜNÜN”

İstanbul Emlakçılar Odası Lideri Nizamettin Aşa, vatandaşları piyasanın altında konut fiyatları görünce çabucak kiralamamaları gerektiği konusunda uyararak “Vatandaş Beşiktaş’ta bir mesken fiyatına baktığı vakit piyasanın çok altında bir mesken gördüğü vakit şunu düşünmesi lazım bu ilan düzmece bir ilan. Dolandırıcılar çoklukla kent dışında olduklarını söylüyorlar. Havale göndermenizi istiyorlar 6 aylık ödeme alan da oluyor. Biz her vakit mesken sahibiyle tanışmadan meskeni görmeden konutu kiralamamanız gerektiğini söyledik. Kesinlikle ofisi olan yetki dokümanı olan şahıslarla irtibatta olunuz. Çoklukla sahibinden diyerek dolandırıcılık yapanlar oluyor. Çok acil gereksinimimiz var diyerek kapora alıyorlar.” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir