Kocaeli’de kuzeni tacize uğrayan genç, uygulama uygulama yazdı

Kocaeli Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu mezunu olan 22 yaşındaki Yavuz Canbulat, park eden şahısların araçlarına bıraktığı cep telefonu ...


Kocaeli Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu mezunu olan 22 yaşındaki Yavuz Canbulat, park eden şahısların araçlarına bıraktığı cep telefonu numarası yerine karekod uygulamasıyla şahısların irtibat kurmasını sağladı.

Lise eğitimi sırasında mekatronik eğitimi alan, yazılım konusunda kendisini geliştiren Yavuz Canbulat, yaklaşık 9 ayda uygulamayı hazırladı.

KOD OKUTULUNCA KARŞI TARAFA BİLDİRİ GİDİYOR

Uygulama cep telefonlarına fiyatsız indirilebiliyor. Sürücüler uygulamanın oluşturduğu karekodu araçlarının üzerine yerleştirirken, kendilerine ulaşmak isteyen şahıslar kodu okuttuğu sırada cep telefonlarına hazır bir bildiri alıyor. Sürücü, kendisine ulaşmak isteyen bireyle görüşme yapmadan aracının başına gelerek park ettiği yerden çekiyor.

“KUZENİMİN BAYAN OLDUĞUNU ANLADIKTAN SONRA TACİZ ETMEYE BAŞLADI”

Yavuz Canbulat, kuzeninin yaşadığı taciz olayından sonra uygulamayı yazmaya karar verdiğini belirterek, “Kuzenimle birlikte yemek yemeye gittik. Otomobilimizi bir mahalle ortasına park ettik. Park ettiğimiz yerdeki depoya mal geldiği için, aracın üzerindeki telefon numarasından kuzenimi aradılar. Karşı taraf kuzenimin bayan olduğunu anladıktan sonra taciz etmeye başladı. Biz aracımızı gidip, çektik. Lakin 3-4 gün boyunca taciz devam etti. Kuzenim tacizden kurtulmak için telefon numarasını değiştirmek zorunda kaldı. Ben de bir araştırma yaptım. Bu sorunu yaşayan tek bayanın kuzenim olmadığını öğrendim. Buna tahlil yolu bulmak için bir uygulama geliştirdik. Bu uygulama araç sahibiyle üçüncü kişinin telefon numaralarını birbiriyle paylaşmadan irtibat kurmasını sağlıyor” dedi.

DOLANDIRICILIK VE TACİZ ÜZERE OLAYLARI DÜŞÜRECEK

Canbulat uygulamanın çalışma şeklini şöyle anlattı:

“Uygulamamız araç sahiplerine bir karekod oluşturuyor. Araç sahipleri bu karekodu görülebilecek bir halde aracın üzerine yerleştiriyor. Üçüncü kişi park halindeki araçla ilgili bir sorun yaşadığında, karekodu okutarak uygulamayı fiyatsız formda indiriyor. Karekodu okuttuğu vakit üçüncü kişi ve araç sahibi, birbirlerinin telefon numaralarını görmeden inançlı bir halde irtibat sağlıyor. Araç sahibine gelen aramada üçüncü kişi sesli yahut yazılı bir gönderi yapamıyor. İki taraf da hazır iletilerle irtibat sağlıyor. Bizim buradaki asıl gayemiz, araç sahibi ile üçüncü kişinin şahsî bilgilerini birbiriyle paylaşmadan irtibat kurmasını sağlamak. Bu formda dolandırıcılık ve taciz üzere olayların yaşanmasını engellemek istiyoruz.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
1
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir