Kokain dolu uçağın Türk kaptan pilotu motorları ateşleyip kaçmaya çalışmış

Brezilya Federal Polisi'nin operasyonuyla ağzına kadar kokainle dolu yakalanan Türk uçağının Türk pilotu V.D. nöbetçi mahkemeye çıkarıldı ...


Brezilya Federal Polisi’nin operasyonuyla ağzına kadar kokainle dolu yakalanan Türk uçağının Türk pilotu V.D. nöbetçi mahkemeye çıkarıldı. Pilotun mahkemede yaptığı “Yolcunun ferdî bagajı, benim bilgim yok” istikametindeki savunmayı inandırıcı bulmayan hakim, Türk pilotun tutuklanmasına karar verdi. V.D. İspanyol yolcu Gonzalez Valdez’le birlikte cezaevine konuldu. 

MERDİVENİ TOPLAYIP MOTORLARI ATEŞLEMİŞ

Operasyon sırasında Türk pilot V.D.’nin uçağın kapısını kapatıp, motorları ateşleyerek kaçma teşebbüsünde bulunduğu ortaya çıktı. Hatta Brezilya basınına nazaran Federal Polis silahlarını çekerek polisi durdurdu. 

Yansıyan bilgilere nazaran olay şöyle gelişti: 

Sao Paulo kentinde Ribeirao’daki Leite Lopes Havaalanı’ndan kalkan uçak milletlerarası uçuşlar için gerekli çıkış süreçlerini yapmak üzere Fortaleza’ya indi. 

Federal Polis’in ele geçirdiği uçuş planına nazaran uçak evvel Portekiz’in Lizbon kentinden Avrupa’ya girecek, buradan da Brüksel’e geçecekti. 

Brezilya saatiyle 05.00 sıralarında kontrol için uçağa giren Federal Polis, çok sayıda çantayla karşılaştı. 

İspanyol yolcu Gonzalez Valdez’e sorular yöneltilmeye başlandı. Valdez evvel iş seyahatine çıktığını söyledi akabinde tabir değiştirerek turistik seyahate çıktığını savundu. 

Bir orta polis uçağın başka bölmelerine bakmak için aşağı indiği sırada pilot kaçma teşebbüsünde bulundu. Uçağın motoru ateşlendi. Uçağın merdiveni geri çekilmeye başlandı. Brezilya basınına nazaran tam bu sırada Federal Polis casusları silahlarını çekti ve pilotu durdurmayı başardı. 

Daha sonra kamuoyuna yansıyan polis kamerasındaki manzaralar yaşandı. Çantalardan biri açıldı ve yapılan süratli testle çantadakilerin kokain olduğu ortaya çıktı. Toplam 1304 kilogram kokain 24 bavula dağıtılmış ve kabine yerleştirilmişti.

BÜYÜKELÇİLİKTEN AVUKAT 

İspanyol yolcu ile iki pilot, teknisyen ve kabin memurundan oluşan dört Türk mürettebat gözaltına alındı. İkinci pilot, teknisyen ve kabin memuru birinci sorgularının akabinde özgür bırakılırken İspanyol yolcu 60 yaşındaki Gonzalez Valdez  ve 48 yaşındaki Türk Kaptan Pilot V.D. nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Brezilya’daki Türk Büyükelçiliği tarafından görevlendirilen bir avukatın da eşlik ettiği duruşmada, Türk pilot ve İspanyol yolcu tutuklanarak cezaevine gönderildi.

KAÇMA TEŞEBBÜSÜ PİLOTU KUŞKULU HALE GETİRDİ
Kokain dolu halde yakalanan uçağın sahibi Diyarbakırlı iş insanı Şehmuz Özkan’a ilişkin Air Charter Market (ACM) olayın duyulmasından çabucak sonra yaptığı açıklamada şu tabirlere yer vermişti: 

“Müşteri ve şahsi eşyalarının şirketimiz ve uçuş takımımız ile hiçbir ilgisi olmadığı ve yolcu eşyalarının denetim sorumluluğunun büsbütün havalimanı otoritesinde olduğu ve hukuksal sürecin tamamlanmasına müteakip uçuş takımımız ve uçağımızın en kısa müddette Türkiye’ye geleceği tüm kamuoyuna hürmet ile duyurulur.”

Lakin, kaynaklar kaçma teşebbüsü ve 24 bavuldan şüphelenmeyip havalimanında tekrar arama talep etmemesinin asker kökenli pilot V.D.’nin tutuklanmasında tesirli olduğunu kıymetlendiriyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir