Kongre üyesinden ‘Haftada dört gün çalışma’ sinyali

Dünya corona virüsü salgını sonrasında ofislere dönmeyi tartışırken, ABD’li kongre üyesi Mark Takano kapsamlı bir tahlil yazarak gelecekteki ...


Dünya corona virüsü salgını sonrasında ofislere dönmeyi tartışırken, ABD’li kongre üyesi Mark Takano kapsamlı bir tahlil yazarak gelecekteki beklentilerini yazdı.

“Dört gün çalışma gelecek. Neden mi?” başlıklı makalesinde, “Ben bir kongre üyesi olarak Amerika’daki çalışma tertibini değiştirecek bir yasa tasarısı hazırladım. Bunu kabullenme vakti geldi. Çalışma hayatının geleceği daima değişiyor. Milyonlarca ABD’li bugün pandemi münasebetiyle esnek çalışmayı keyifle deneyimliyor. Lakin pandemi bittiğinde beşerler daha fazlasını isteyecek. Özgürlük isteyecek. Bu çalışanlar yeni bir olağan için hazır ve haftada 32 saat çalışma tam da gereksinimimiz olan” dedi.

“VERİMLİLİK YÜZDE 40 ARTTI”

Pilot programların İzlanda, Yeni Zelanda, İspanya ve Japonya’da denendiğini ve umut verici sonuçlar elde ettiklerini açıklayan Takano, “Yüzde 25 ile yüzde 40 ortasında verimlilikte artış yaşandı, daha az hasta raporu alındı, iş/hayat istikrarı güzelleşti, aileleriyle daha çok vakit geçirdiler, çocuk bakımına daha az para harcadılar. Ve ayrıyeten moralleri de düzeldi. İş hayatıyla ilgili bildiğimiz bütün global paradigmaları değiştirecek bir durum bu” dedi.

Ekonomimiz yalnızca beyaz yakalılardan oluşmuyor. Pandemi ile birlikte milyonlarca yarı vakitli ve saatlik çalışan da işsiz kaldı. İş bulma pazarı çok daha zorlayıcı. Ben haftalık çalışma mühletini 40 saatten 32 saate indirmeyi önedim. Bu mühlet kısaltılacak demek değil. Çalışanlar 32 saat sonrasında mesai fiyatı alarak gelirlerini artırabilir. Patron de ya mesai fiyatı öder ya da dönüşümlü çalışma ile yeni elemana para verir” dedi.

5 GÜN ÇALIŞMA 1908’DE BAŞLADI

Tarih boyunca bu çeşit değişimlerin çabucak kabul edilmediğini altını çizen kongre üyesi, “100 yıl evvel 5 günlük çalışma ve iki gün hafta sonu fikri uzun mühlet sürümcemede kaldı. 1908’de New England’daki bir pamuk fabrikası 5 günlük çalışmayı kabul etti. 1926’da Henry Ford da cumartesi ve pazar günleri fabrikasını kapattı. 1929’da bir sendika 5 gün çalışmayı kabul etti ve en sonunda 1940’da 5 gün çalışma fikri ortaya çıktı” açıklamasını yaptı.

Takano, “Ülkemiz ve dünyamız iki yıldan kısa bir müddet içinde büyük değişimler yaşadı. Beşerler çok çalıştı, bunaldı ve yoruldu. Bir ülke olarak insanlarımıza öncelik vermek ve bu mühleti dolmuş, etkisiz sistemi rafa kaldırarak ıslahat yapmalıyız. 32 hafta çalışmak iş dünyasının geleceği ve bunu benimsemeliyiz” tabirini kullandı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir