Korkutan yangınlar sonrası 38 bin 715 kişi tahliye edildi

Muğla Valiliği, 29 Temmuz’da başlayan ve hala devam eden yangınlara ait bilgilendirmede bulundu. Muğla Valisinin talimatı ile ilgili Vali ...


Muğla Valiliği, 29 Temmuz’da başlayan ve hala devam eden yangınlara ait bilgilendirmede bulundu.

Muğla Valisinin talimatı ile ilgili Vali Yardımcısı Başkanlığında AFAD Vilayet Binasında Afet ve Acil Durum Uyum Merkezi kurularak yangının başladığı gün çalışmalara başlandığı, yangının Marmaris merkezinde tesirli olması nedeni ile Afet ve Acil Durum İdare Merkezi’nin Marmaris ilçesine taşınarak Marmaris Öğretmenevi toplantı salonunda çalışmalara devam edildiği bildirildi.

Afet ve Acil Durum İdare Merkezinde 26 Çalışma Kümesi yer aldığı, çalışma gruplarınca söndürme, soğutma, grupların yönlendirilmesi, birebir ve nakdi yardımlar, barınma faaliyetleri ile yapılan çalışmaların kıymetlendirilmesi yapıldığı belirtildi.

Çalışma kümelerine AFAD, Vilayet Jandarma Komutanlığı, Vilayet Emniyet Müdürlüğü, Muğla Büyükşehir Belediyesi, Aksaz Deniz Üs Komutanlığı, Kıyı Güvenlik Komutanlığı, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, Tarım Orman Vilayet Müdürlüğü, ADM Bölge Müdürlüğü, Vilayet Telekom Müdürlüğü Kızılay, Etraf ve Şehircilik Vilayet Müdürlüğü, Toplumsal Yardımlaşma Vakfı, Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü, Vilayet Defterdarlığı, Aile ve Toplumsal Hizmetler Müdürlüğü, Ulaştırma 3.Bölge Müdürlüğü ve Sıhhat Müdürlüğünden oluşmaktadır ve başka kurumların takviye verdiği açıklandı.

“14 YANGIN DENETİM ALTINA ALINDI, 5 YANGIN DEVAM EDİYOR”

Yangınların Marmaris, Bodrum, Milas, Yatağan, Menteşe, Köyceğiz, Fethiye, Seydikemer ve Kavaklıdere ilçelerinde tesirli olduğu, bugün 4 ilçe 19 noktada devam eden yangınların 14’ünün denetim altına alındığı belirtildi.

Muğla’daki yangınlara 7 uçak, 39 helikopter, 2 İHA, 10 bin 547 İşçi, 2 bin 545 araçla müdahale edildiğini belirten Muğla Valiliği, “Yangın söndürme çalışmalarına ayrıyeten Emniyet Genel Müdürlüğü toplam 69 TOMA ile Jandarma Genel Komutanlığı 4 TOMA ile Kıyı Güvenlik Komutanlığı 1 Korvet, 23 Bot ve 364 işçi ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 5 çıkarma gemisi ile Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü 3 Cankurtaran Botu, 1 Rhib bot ve 1 Römorkör ile Denizcilik Genel Müdürlüğü 7 Römorkör ile dayanak vermektedir” bilgilendirmesi yaptı.

TAHLİYE SAYISI AÇIKLANDI

Bugüne kadar 8 bin 472 kişi Kıyı Güvenlik ve Deniz Kuvvetleri ögeleriyle olmak üzere toplam 38 bin 715 kişinin tahliye edildiği belirtildi.

“884 KÜÇÜKBAŞ, 797 KÜMES, 4 BİN 402 KOVAN TELEF OLDU”

Muğla Valiliği’nin bilgilendirmesi şöyle devam etti:

*Yangından etkilenen 687 bireyden 15 kişinin tedavisi devam etmekte olup 672 kişi taburcu edilmiştir. Yangın gruplarına takviye verirken bir vatandaşımız vefat etmiştir. Alanda 119 Ambulans, 59 UMKE takımı ve 697 işçi ile acil sıhhat hizmeti verilmektedir. Bugüne kadar 1487 afetzedeye sıhhat taraması yapılmıştır.

*İlimizde 6515 büyükbaş, 8509 küçükbaş hayvan tahliyesi yapılmış 523 hayvan tedavi edilmiştir. 15 büyükbaş 884 küçükbaş hayvan, 797 kümes 4402 arılı kovan telef olmuştur.

“TERMİK SANTRALDE ÖNLEM MAKSATLI ÖLÇÜMLER YAPILIYOR”

*Kemerköy termik santraline yaklaşan yangın söndürülmüş, yangın sonrası KBRN gruplarınca önlem maksatlı ölçümler daima olarak yapılmaktadır.

*Kızılay 71 İşçi 409 istekli, 3 İkram Aracı ve 75 araç ile 53.345 kişilik yemek, 185668 içecek, 179802 litre su dağıtımı yapılmıştır.

*Vatandaşlarımıza 265 işçi ve 74 araç ile psikososyal dayanak sağlanmaktadır. 927 hanede 2648 bireye ruhsal birinci yardım ve psikoeğitim çalışmalarını kapsayan psikososyal dayanağı sağlanmıştır. Gereksinimi olan şahısların acil muhtaçlıkları tespit edilerek muhtaçlıkları giderilmiştir. Ayrıyeten 143 Şehit yakını ve gazi ile irtibata geçilmiş psikososyal dayanak sağlanmıştır.

*İlimiz genelinde hasar tespit çalışmalarına süratle başlanmıştır. Şu ana kadar 247 aileye 3.217.585₺ yardım sağlanmıştır.

*Sivil Toplum Kuruluşları 768 İşçi ve 113 araçla katkı sunarken, Kardeş Ülke Azerbaycan’dan görevlendirilen 520 İşçi, 93 araçla misyon yapmaktadır.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir