Koronavirüs uyku sağlığını olumsuz etkiliyor

Koronavirüsün tüm dünyada insanların uykusunu nasıl etkilediği araştırıldı. Araştırmada, uykuya dalma külfetleri, uykunun bölünmesi, kabus görme ...


Koronavirüsün tüm dünyada insanların uykusunu nasıl etkilediği araştırıldı. Araştırmada, uykuya dalma külfetleri, uykunun bölünmesi, kabus görme, uyanma zahmetleri üzere meselelerin arttığı ortaya çıktı. Arizona Eyalet Üniversitesi Edson Hemşirelik ve Sıhhat İnovasyonu Koleji, yaşları 18 ile 80 ortasında değişen ve yüzde 72’si bayan 991 iştirakçiden oluşan küme üzerinde uyku sistemi araştırması yaptı. Araştırma, 79 ülkede yaşayan insanlardan gelen cevaplarla çevrimiçi gerçekleşti. Araştırma sonuçlarını pahalandıran Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan, husus hakkında değerli açıklamalar yaptı.

UYKUSUZLUĞUN BİR SEBEBİ VAR

Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan, “Koronavirüs pandemisinde ortaya çıkan uykusuzluk problemleri daha da barizleşti. Buna koronasomnia da diyorlar. Araştırmada, uykuya dalma kasvetleri, uykunun bölünmesi, kabus görme, uyanma ıstırapları üzere meseleler olduğu ortaya çıkmış. Bunların hepsinin bir sebebi var. Bu insanların yarısında uyku bozukluğu, uykuya dalma bozuklukları ve uyanma bozuklukları ortaya çıkmış. 3’te 2’sinden fazlasında da depresyon bulguları ortaya çıkmış.” dedi.

Pandemi öncesine nazaran uykusuzluk meselelerinin ve depresyon bulgularının artmış olduğunu belirten Dr. Onultan, “Uyku problemlerinin hepsinin bir nedeni var. Meskende kapalı kalma devirleri, iş kaybı tedirginlikleri, eskisi kadar güneş almama, bilhassa mavi ışık dediğimiz tablet, telefon ve bilgisayarla çok iç içe olmak ve bunların yatak odasında olup uyku hijyenini bozması sebep olarak gösterilebilir. Saat 9’dan sonra bu tip kaynaklara maruz kaldığınız vakit melatonin denilen hormonun salınımında düşünce oluyor. Bu yüzden bunların hepsi uykusuzluk sıkıntıları içerisinde bir sebep diyebiliriz.” sözlerini kullandı.

BAYAN VE GENÇLERDE DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR

Uykuya dalma, uykunun bölünmesi, kabus görme üzere uyanma zahmetlerinin bilhassa bayanlarda ve gençlerde daha sık görüldüğünü aktaran Dr. Onultan, “Kadınlarda ve gençlerde uyku sorunlarının daha fazla olmasının sebebi gençlerin his durumlarının kolay değişiyor olmasıyla bağdaştırılabilir. Bayanlarda da hormonel değişiklikler daha fazla olduğu için daha çok depresyona yatkınlık ortaya çıkması kelam konusu diyebiliriz.” sözlerini kullandı.

Uyku tertibinin bozulmaması ve korunması için yapılacakları sıralayan Nöroloji Uzmanı Dr. Oğuzhan Onultan, kelamlarını şöyle tamamladı: “Gündüzleri faal olunması, yapılabiliyorsa günde en az 30 dakika spor yapılması, güneş ışığı alınması, mümkün olduğu kadar uyku hijyeni denilen yatak odasındaki mavi ışık kaynaklarının bulunmaması, televizyonun çok izlenmemesi, haberlerin çok takip edilmemesi gerekir.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir