Küba’da küçük ve orta ölçekli özel işletmelere izin verilecek

Pandemi ve abluka nedeniyle iktisadı güç günler yaşayan Küba, ekonomik ıslahatlarına sürat verdi. İşletmelerin devlet mülkiyetinde olduğu ülkede ...


Pandemi ve abluka nedeniyle iktisadı güç günler yaşayan Küba, ekonomik ıslahatlarına sürat verdi.

İşletmelerin devlet mülkiyetinde olduğu ülkede Devlet Kurulu, geçtiğimiz günlerde Küçük ve orta büyüklükteki işletmelere (KOBİ) özel işletme müsaadesi tanıyacağını açıkladı.

KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERE MÜSAADE

Yeni kurallara nazaran, Küba’da mikro-küçük ve orta ölçekli işletmeler özel şirket olarak faaliyet yürütebilecek. İşletme büyüklüğünün çalışan sayısına nazaran hesaplandığı ülkede en fazla 100 çalışanı olan işletmelere müsaade verilecek.

Komünist Parti tarafından yönetilen Küba’da KOBİ’ler personel sayısına nazaran sınıflandırılıyor. 1-10 ortası emekçi çalıştıran işletmeler mikro, 11-35 ortası personel çalıştıranlar küçük, 36-100 ortası emekçi çalıştıran işletmeler ise orta olarak anılıyor. Halihazırda 600 bin Kübalı’nın özel kesimde çalıştığı kestirim ediliyor, bu da işgücünün yaklaşık yüzde 13’ünü oluşturuyor.

Birçok özel işletme, pandemiden ağır formda etkilenen turizm sanayisinde faaliyet gösteriyor.

İKTİSAT BAKANI: SAHİP OLDUKLARIMIZI ORGANİZE EDECEĞİZ

Başbakan Yardımcısı ve İktisat ve Planlama Bakanı Alejandro Gil Fernandez, Küba televizyonunda Mesa Redonda programında bahse ait açıklamalarda bulundu. Fernandez, “İlk KOBİ’ler, kendi işine sahip olanlar tarafından yürütülen mevcut işletmelerden oluşturulacak. Bu tecrübeye hangi kuruluşların katılabileceğine yönelik bir çalışma yürütüyoruz. Ülke öncelikleri her vakit temel odak noktamız” dedi.

İktisat Bakanı, devam eden yine yapılanmaya atıfta bulunarak, “İlk adım, halihazırda sahip olduklarımızı organize etmektir” dedi.

“AŞILAMAYACAK HUDUTLAR VAR”

Devlet Kurulu oturumu sırasında konuşan Küba Devlet Lideri Miguel Díaz-Canel ise, Küba’nın ekonomik modelini güncellemek için sağlam adımlar atıldığını söyledi.

Başbakan Manuel Marrero Cruz, Haziran ayında yaptığı bir konuşmada Küba’nın aşılamayacak hudutları olduğunu ve müsaade verilen özel faaliyetlerin çok ileri gitmesine müsaade verilmeyeceğini söylemişti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir