Kuraklık nedeniyle Meriç ve Tunca nehirlerindeki kum adacıkları genişliyor

Edirne'de kurak geçen yaz ayları, ırmakların debilerini de düşürünce kaygı veren görüntüler ortaya çıkmaya başladı. Meteorolojik Kuraklık ...


Edirne’de kurak geçen yaz ayları, ırmakların debilerini de düşürünce kaygı veren görüntüler ortaya çıkmaya başladı.

Meteorolojik Kuraklık Durumu olağanın yüzdesi metoduna nazaran temmuz ayında Edirne’de şiddetli kuraklık yaşandı.

Azalan yağışlar ziraî üretimi, nemliliği, su kaynaklarının durumunu olumsuz etkilediği üzere ırmak rejimlerini de etkiliyor.

EDİRNE, SON 91 YILIN EN KURAK GÜNLERİNİ YAŞIYOR

Geçen yıl son 91 yılın en kurak günlerini yaşayan Edirne’de yaz yağmurları bu yıl da istenilen oranda değil.

2018 yılı yaz devrinde metrekareye 172 kilogram, 2019 yılında 119 kilogram, geçen yıl haziran ayında metrekareye 48 kilogram yağış alan kente temmuz, ağustos, eylül, ekim ve kasım aylarında ise çok az yağış düştü. Bu yıl ise geçen yıla nazaran yağış ölçüsü daha uygun. Haziran ayından bu yana bu sene metrekareye 106 kilogram yağış düştü.

IRMAKLARIN SU DÜZEYİ ÇOK DÜŞTÜ

Kaynağını Bulgaristan’dan alan, Edirne’de derelerden ve yağışlardan beslenen Tunca ve Meriç ırmaklarında su düzeyi çok azaldı.

Tunca Irmağı’nda düzey düşüklüğü düzgünce bariz hale geldi. Irmaktaki debi azlığı geçen yıla nazaran yüzde 50 daha düşük.

Ayrıyeten Tunca Irmağı’nın üzeri “lemna” ismi verilen “su mercimeği kolonileri” nedeniyle yeşile büründü. Tıpkı periyot geçen yıl Tunca Irmağı’nda su saniyede 10 metreküp akarken, bu yıl saniyede 5 metreküp akıyor.

OLUŞAN KUM ADACIKLARINDA ATLAR İDMAN YAPIYOR

Meriç’te de durum farklı değil. Geçen yıl saniyede 88 metreküp akan Meriç bu yılın tıpkı periyodunda 50 metreküp olarak ölçülüyor.

Bilhassa kış aylarında taşkınlarla gündeme gelen Meriç Irmağı, bu kere su düzeyinin azalmasıyla dikkati çekiyor.

Su düzeyinin çok düşmesi nedeniyle ırmağın ortasında adacıklar oluştu. Üzerinde bitkilerin yetiştiği yeşil adacıklar, balıkçıl kuşlar ve martıların durağı haline geldi.

Karayla birleşen kum adacıkları nedeniyle yer yer ırmağın ortasına kadar yürünebiliyor. Birtakım adacıkların genişliği neredeyse ırmağın akışını etkileyecek ve bent olabilecek düzeyde.

Kimi vatandaşlar bu adacıklarda yürümeyi tercih ederken at yetiştiricisi Fatih Atalay ise atlarına bu kum adacıklarına getirerek idman yaptırıyor.

Kum adacıklarında atlarını koşturan ve sığ kısımlarda ırmağın içinde at binen Atalay, “Bizim için kum adacıkları idman alanı oldu ancak çiftçi yağış bekliyor, tarım için kuraklık yeterli değil.” diye kaygı yandı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir