Küresel ısınmayı önlemek için emisyonların azalması gerekiyor

Global ısınma nedeniyle Dünya'nın ortalama sıcaklıkları daima olarak artıyor, bunun sonucunda buzullar yavaş yavaş yok oluyor ve Dünya tehlikeye ...


Global ısınma nedeniyle Dünya’nın ortalama sıcaklıkları daima olarak artıyor, bunun sonucunda buzullar yavaş yavaş yok oluyor ve Dünya tehlikeye hakikat ilerliyor.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO); 2020 yılında dünyanın, 2016 ve 2019’un akabinde üçüncü en sıcak yılını yaşadığını açıklamıştı.

EMİSYONLAR 2030’A KADAR YARIYA DÜŞMELİ

Global sıcaklık artışının 1,5 dereceyle sonlandırılabilmesi için, ülkelerin emisyonlarını 2030’a kadar yarıya indirmeleri ve sıfır emisyon yol haritalarını planlarının merkezine koymaları gerekiyor.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) tarafından hazırlanan 6. Kıymetlendirme Raporu’nun birinci kısmı olan “İklim Değişikliği 2021: Fizikî Bilim Temeli” çalışmasına nazaran, global ısınma, insan faaliyetlerinin tesiriyle son 2 bin yılda görülmemiş bir oranda arttı.

Atmosferdeki karbon emisyonu yoğunluğu 2019’da 2 milyon yıl içinde en yüksek düzeyine ulaştı. Değerli sera gazları olan metan ve azot oksit gazlarının konsantrasyonları 2019’da 800 bin yıldaki en yüksek düzeyinde gerçekleşti.

Okyanus, buz katmanları ve global deniz düzeylerindeki değişiklikler, yüz yıl ila bin yıllık vakit dilimlerinde geri döndürülemez hale geldi. Son yılda Arktik deniz buzunun düzeyi 1850’den beri en düşük düzeyine geriledi.

Deniz düzeylerindeki global ortalama yükseliş, 1900’den beri son 3 bin yıldaki en süratli artış olarak kayıtlara geçti. Denizel ısı dalgalarının oluşma sıklığı 1980’lerden beri iki katına çıktı.

GERİ DÖNÜŞÜ YOK

Toplam 234 bilim insanı ve 195 hükümet tarafından onaylanan rapora nazaran, insan faaliyetleri kaynaklı emisyonlar, gezegenin değişmesinin ve daha az istikrarlı hale gelmesinin temel sebebi olarak görülürken bu tesirlerin kimilerinin geri dönüşü bulunmuyor.

Emisyon azaltımına yönelik en savlı adımların atıldığı senaryoda dahi, ortalama global sıcaklık artışının gelecek 20 yıl içinde 1,5 dereceye ulaşacağı, hatta bu seviyeyi aşacağı kestirim ediliyor.

Bu eşiğin aşılmasından sonra ortalama sıcaklık artışının, lakin yüz yılın sonuna hakikat tekrar 1,4 dereceye düşeceği öngörülüyor.

Global ısınma 1,5 derece eşiğini ne kadar aşarsa dünyada öngörülemez ve önemli risklerin oluşma ihtimali de o kadar artıyor.

Rapora nazaran; Kuzey Amerika, Avrupa, Avustralya, Latin Amerika, Afrika’nın birtakım bölgeleri, Sibirya, Rusya ve Asya’nın da içinde bulunduğu gezegenin büyük bir kısmı sıcak hava dalgalarını içeren çok sıcaklara maruz kalıyor.

Son vakitlerde çok sıcakların gerçekleşmesi, insan tesiri olmadığı durumda ise son derece düşük bir ihtimal olarak bedellendiriliyor.

Yaz aylarında yaşanan yangınlar ve seller, insan kaynaklı global ısınma sonucu iklim sisteminin değişmesiyle çok hava olaylarının seyrine örnek oluşturuyor.

TÜRKİYE DE ETKİLENİYOR

Sürdürülebilir İktisat ve Finans Araştırmaları Derneği Kurucu Yöneticisi Bengisu Özenç, son günlerde dünyanın genelinde olduğu üzere Türkiye’de de büyük çaplı sellerin ve yangınların eş vakitli yaşandığı ve buzulların eridiğine yönelik haberlerin arttığını lisana getirerek, şu tabirleri kullandı:

“IPCC raporu, iklim değişikliğinin yıkıcı tesirlerini ferdî hayatlarımızda görmeye başladığımız bugünlerde tedbir alınmadığı takdirde bu afetlerin şiddetini artırarak devam edeceğine dikkati çekiyor.

Sorumluluktan kaçmaya çalışmak yerine, iklim değişikliğine karşı alınacak tedbirlerin tüm insanlığın ve gezegenin ortak refahı için atılacak adımlar olduğunun farkında olarak bir an evvel harekete geçilmesi gerekiyor.

Bu doğrultuda atılacak global adımların bir modülü olarak, Türkiye’nin iklim amaçlarını ivedilikle daha tezli hale getirmesini ve tüm siyasetlerini bu maksatlarla uyumlaştırmasını talep ediyoruz.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir