Lübnan’da akaryakıt tankeri patladı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

Lübnan Kızılhaç, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeyindeki Akkar bölgesinde bir akaryakıt tankerinin patladığı ve Kızılhaç'a ...


Lübnan Kızılhaç, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeyindeki Akkar bölgesinde bir akaryakıt tankerinin patladığı ve Kızılhaç’a bağlı 22 grubun, olay yerinden meyyit ve yaralıları civardaki hastanelere ulaştırmaya çalıştığı belirtildi.

20 MEYYİT, 79 YARALI VAR

Birinci belirlemelere nazaran 20 kişinin hayatını yitirdiği ve en az 7 kişinin yaralandığı bilgisini paylaşan Kızılhaç, daha sonra yaralı sayısının 79’a yükseldiğini duyurdu.
Ülkenin mahallî basını ise Akkar kentine bağlı Et-Telil beldesinde meydana gelen olayda Kızılhaç gruplarının yanı sıra ordu birlikleri, İçişleri Bakanlığına bağlı İç Güvenlik Güçleri, sivil savunma takımları ile bölge sakinlerinin meyyit ve yaralıların taşınmasına yardımcı olduğunu aktardı.

HARİRİ: “BARDAK TAŞTI ARTIK”

Eski Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şu sözleri kullandı:

“Akkar katliamı Beyrut Limanı’ndaki katliamdan farklı değildir. Şehitlere Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifalar diliyorum. Her iki cinayette de beşere hürmet gösteren bir devlet olsaydı yetkililer istifa ederdi, Cumhurbaşkanından bu ihmalden sorumlu en son şahsa kadar. Bardak taştı artık. Lübnanlıların hayatı ve güvenlikleri tüm önceliklerin başında gelir.”

Hristiyan Özgür Yurtsever Hareketi Genel Lideri Cibran Basil ise Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu gece kalplerimiz Akkar ve Et-Telil halkıyladır. Şehitleri rahmetle anıyor ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.” tabirlerine yer verdi.

LÜBNAN’DA BÜYÜK ÇAPTA EKONOMİK KRİZ

Son 30 yılın en büyük ekonomik krizinin yaşandığı Lübnan’da devlet, günlük tüketilen 12 milyon litre civarındaki akaryakıtı Merkez Bankası üzerinden sübvanse ediyordu.

Merkez Bankasından yapılan yazılı açıklamada, 12 Ağustos prestijiyle uygulanmak üzere akaryakıta sağlanacak döviz kredilerinin resmi kur yerine piyasadaki özgür kur (karaborsa) üzerinden hesaplanacağı ve böylece akaryakıt sübvansiyonunun kaldırılacağı belirtilmişti.

Açıklamada ayrıyeten piyasaya sürülecek akaryakıtın fiyatının Güç Bakanlığınca belirleneceği kaydedilmişti.

Güç Bakanlığının sübvansiyonun kalkmasına karşın eski fiyatı sürdürmesi nedeniyle ülkedeki akaryakıt istasyonlarının çabucak hemen tümü pompaları kapalı tuttu.

Lübnan ordusu, Merkez Bankasının akaryakıta yönelik sübvansiyonu kaldırma kararından sonra yeni fiyatlar belirlenmediği için pompaları kapalı tutan akaryakıt istasyonlarına dün baskınlar düzenleyerek, on binlerce litre akaryakıt ve mazota el koymuştu.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir