Lübnan’da akaryakıt ve ilaç krizi derinleşiyor

Lübnan'da ekonomik krize bağlı olarak temel muhtaçlık gereçlerine ve hizmete erişim her geçen gün zora giriyor. HASTANE HİZMETİ DURDURDU ...


Lübnan’da ekonomik krize bağlı olarak temel muhtaçlık gereçlerine ve hizmete erişim her geçen gün zora giriyor.

HASTANE HİZMETİ DURDURDU

Lübnan‘daki asırlık hastane, akaryakıt ve ilaç krizi nedeniyle hizmet veremeyeceğini duyurdu.

Lübnan‘ın başşehri Beyrut’ta, Osmanlı periyodundan kalma Makasid Cemiyeti bünyesinde faaliyet gösteren Makasid Hastanesi’nden mevzuya dair yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, Lübnan’daki başka birçok hastane üzere kendilerinin de mazot bulmakta zorlandığına dikkat çekilerek, böbrek hastaları ve acil serviste kullanılan birtakım ilaçlar temin edilemediği için hastalara hizmet verilemeyeceği belirtildi.

Halihazırda Makasid Hastanesi’nin elinde bulunan akaryakıtın iki günlük muhtaçlıklarını karşılayacağına işaret edilen açıklamada, akaryakıt, elektrik ve ilaçlardaki kısıtlamaların hastanelerde tedavi gören hastaların vefatına yahut sıhhat durumlarının kötüleşmesine neden olduğu vurgulandı.

Açıklamada, ülkedeki yetkili makamların akaryakıt ve ilaç krizinin sorumluları formunda gösterilerek, 100 yıldan uzun müddettir hizmetlerinden yararlanan Lübnanlılara artık tedavileri için devlet yetkililerine yönelmeleri davetinde bulunuldu.

ELEKTRİK VE AKARYAKIT KRİZİ

Lübnan’da döviz likidite sorunu nedeniyle elektrik santrallerine akaryakıt temin etmekte zorluk yaşanırken, ülke genelinde haftalardır günlük elektrik kesintileri 20 saati buluyor.

Lübnan Elektrik Kurumunun hizmet veremediği saatlerde vatandaşa elektrik sağlayan mahalle jeneratörlerinin sahipleri de Merkez Bankasının düşük kurdan sağladığı akaryakıt piyasada bulunamadığı için mazotu karaborsadan fahiş fiyatlardan aldıklarını belirterek, faturaları da ona nazaran yüksek tutuyor.

Merkez Bankası, dün gece 12 Ağustos prestijiyle uygulanmak üzere akaryakıta sağlanacak döviz kredilerinin resmi kur yerine piyasadaki hür kur (karaborsa) üzerinden hesaplanacağı ve böylece akaryakıt sübvansiyonunun kaldırılacağını açıklamıştı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir