Malazgirt nerede, nereye bağlı? Malazgirt savaşı nerede oldu? İşte haritadaki yeri

Türklerin vatan arayışına karşı Anadolu'nun kapılarını sonuna kadar açan Sultan Alp Arslan ve kutlu zafer Malazgirt... Alp Arslan'ın zaferi ile ...


Türklerin vatan arayışına karşı Anadolu’nun kapılarını sonuna kadar açan Sultan Alp Arslan ve kutlu zafer Malazgirt…

Alp Arslan’ın zaferi ile sonuçlanan Malazgirt Muharebesi, “Türklere Anadolu’nun kapılarında kesin zafer sağlayan son muharebe” olarak biliniyor.

Namıdiğer “Yurtaçan Savaşı”ndan ismini alan Malazgirt Zaferi’nin 950. yıl dönümü olması nedeniyle vatandaşlar Malazgirt’in hangi vilayet sonları içerisinde yer aldığını öğrenmek istiyor.

Tarihte çok kıymetli bir yere sahip olan Malazgirt, ülkemizin görülmeye paha hoşluklarından sadece biri olarak öne çıkıyor. Pekala Malazgirt nerede, nereye bağlı? Malazgirt savaşı nerede oldu? İşte haritadaki yeri…

MALAZGİRT NEREDE?

Malazgirt, Muş ilinin en büyük ilçesidir. Tıpkı vakitte Muş’un en doğusunda yer alır. Doğu’da Ağrı- Patnos, batıda Muş- Bulanık güneyde Bitlis-Ahlat ve kuzeyde Erzurum Karaçoban ve Karayazı ile komşudur. Haritadaki yerine baktığımızda Ağrı, Erzurum, Van vilayetlerinin ortasında yer alır.

Ovası, kalesi ve tarihi Malazgirt Meydan Muharebesi ile tanınmış bir ilçe olan Malazgirt’in yüzölçümü 1534 km²’dir. Muş vilayetine uzaklığı ise 137 km’dir.

Malazgirt ve etrafı yakın öteki bölgelerde olduğu üzere şu devletlerin egemenliğinde kalmıştır:

Malazgirt günümüze kadar birçok devletin egemenliğine de girmiştir. Bunlar: Hasaniler, Asurlular, Urartular, Ermeniler, Pers, İskitler, Gürcüler, Roma, Medler, Bizans, Sasani, Abbasiler, Emeviler, Selçuklular, Anadolu Selçukluları, Ahlatşahlar, İlhanlılar, Moğollar, Akkoyunlular, Karakoyunlular, Eyyubiler, Osmanlı, Timur ve Safevilerdir. Daha sonra ise yine Osmanlı hakimiyetine girerek son olarak günümüz Türkiye haritasında da yerini almıştır.

MALAZGİRT MEYDAN MUHAREBESİ NEREDE YAPILDI?

Bu kutlu zafer Muş-Malazgirt ile Bitlis-Ahlat ortasında bulunan Malazgirt Ovası’nda elde edildi. Ovanın coğrafyasına bakacak olursak yüz ölçümünün yaklaşık olarak 450 km² olduğu varsayım edilmektedir. Tektonik kırılımlar ve sarsıntılar sonucunda oluşan geniş tabanlı bir ova pozisyonundadır.

Fırat Irmağı’nın bir kolu olan Murat Irmağı da Malazgirt Ovası’nın kuzey batısından geçmektedir. Güneyinde Süphan Dağları ile ilişkisi olduğu için Van Gölü’nden ayrıldığı görülmektedir. Ayrıyeten Malazgirt birinci derece sarsıntı bölgesi olarak da nitelendirilmektedir.

HARİTADAKİ YERİ

MALAZGİRT ZAFERİ

Sultan Alp Arslan’ın 26 Ağustos 1071 tarihinde imza attığı Malazgirt Zaferi sayesinde Anadolu’nun kapıları Türklere kesin olarak açıldı. Bizans İmparatorluğu ile Büyük Selçuklu Devleti ortasında geçen muharebede, Selçuklu ordusu kendi asker gücünün üç katı olan bir orduyla karşı karşıyaydı.

Her iki orduda da paralı olarak vazife alan Peçenek ve Kuman askerlerinden Bizans İmparatorluğu tarafında yer alanlar savaş şimdi başlamadan Büyük Selçuklu tarafına geçerek savaşın seyrini değiştirdi.

Büyük Selçuklu Devleti taraf değiştiren paralı askerlerin de katkısı ile büyük bir zafer elde etti. Savaş sonunda Bizans Kumandanı Romen Diyojen esir alındı ve Anadolu’nun kapıları Türklere açıldı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir