Maliyeden defter kaçıran mükellefi ‘sele kapıldı’ bahanesi kurtaramadı

Bursa'daki şirketlerin geçmiş yıllara ilişkin defter ve dokümanlarını inceleyen Vergi Dairesi denetmenleri, bir mükelleften evvelki yıla ilişkin ...


Bursa’daki şirketlerin geçmiş yıllara ilişkin defter ve dokümanlarını inceleyen Vergi Dairesi denetmenleri, bir mükelleften evvelki yıla ilişkin defter ve dokümanları talep etti.

Tekraren istenilmesine karşın defterleri yetkililere teslim etmeyen vergi mükellefi hakkında, “213 Sayılı Vergi Yöntem Kanunu’nun 359/a-2 hususuna muhalefet” cürmünden Asliye Ceza Mahkemesi’nde defter ve evrakları gizlediği argümanıyla dava açıldı.

“MÜKELLEF, TALEP EDİLEN DOKÜMANLARIN SELDE KAYBOLDUĞUNU SÖYLEDİ”

Mahkemede, dokümanların kentte meydana gelen sel felaketinde suya kapıldığını öne süren sanık mükellef, beraatini talep etti. Mahkeme, sanığın beraatine hükmetti.

DEFTERLERİ SELDEN EVVEL İSTENMESİNE KARŞIN GÖTÜRMEDİĞİ TESPİT EDİLDİ

Karar temyiz edilince devreye Yargıtay 11. Ceza Dairesi girdi. Yüksek Mahkeme; mahkeme kararının bozulmasına hükmetti. Emsal nitelikteki kararda şu tabirlere yer verildi: “Sanık hakkında, evvelki yıla ilişkin defter ve dokümanları vergi incelemesi için idarece istenmesine karşın yasal müddeti içinde ibraz etmeyerek 213 sayılı Kanunun 359/a-2 hususuna muhalefet hatasını işlediği argümanıyla dava açılmıştır.

SELDE HASAR TESPİT TALEBİ OLSA DA TUTANAK TUTULMAMIŞ

Sanığın ibrazı istenilen defter ve dokümanlarının sel sonucunda çamur altında kalarak kullanılamaz hale geldiğini savunması, Büyükşehir Belediye Başkanlığı İtfaiye Dairesi Başkanlığı’nın karşılığı yazısı ve eklerinden yaşanan sel felaketi nedeniyle sanığın hasar tespiti yapılmasını istediği anlaşılmış ise de bu hususta rastgele bir tutanak tutulmadığı, ibrazı istenilen defter ve evrakların ziyan görüp görmediğinin anlaşılamadığı ortadadır.

MÜKELLEFİN DEFTERLERİNE İLİŞKİN “ZAYİ” DOKÜMANI YOK

Sanık tarafından o yıla ilişkin defter ve evraklarına ait alınmış zayi dokümanının de bulunmadığı anlaşılmakla sanığın atılı hatadan mahkumiyeti yerine kanıtların takdirinde kusura düşülerek beraatine hükmedilmesi yasaya alışılmamıştır. Mahkeme kararının bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir