Marmara Gölü kurudu, zemininde derin yarıklar oluştu

Manisa'nın Salihli, Saruhanlı ve Gölmarmara ilçeleri sonlarındaki 'Ulusal Ehemmiyete Sahip Sulak Alan' olarak tescilli, 'kuş cenneti' olarak ...


Manisa’nın Salihli, Saruhanlı ve Gölmarmara ilçeleri sonlarındaki ‘Ulusal Ehemmiyete Sahip Sulak Alan’ olarak tescilli, ‘kuş cenneti’ olarak bilinen Marmara Gölü’nde suların çekilmesi tehlikeli boyuta ulaştı.

Göl, son 2 yıldır yaşanan su kaybı nedeniyle kurudu. Doruklu pelikan ve karabatak üzere jenerasyonu tehlikede 101 farklı tipten 20 bin su kuşuna konut sahipliği yapan gölde, su düzeyi yer yer 8 santimetreye kadar düştü.

7 mahallede 2 bin vatandaşın geçimini sağladığı gölde kayıklar karaya oturdu, balıkçılık bitti.

Göçmen kuşların terk etmeye başladığı gölde, inekler otlamaya başladı. Tabanında derin yarıkların oluştuğu göl etrafında yaşayan bölge halkı, keder yaşıyor.

“MAALESEF GÖLÜMÜZ KURUDU”

Gölün kurumaması için çok çalıştıklarını lakin başaramadıklarını lisana getiren Salihli Ziraat Odası Lideri Cem Yalvaç, “Maalesef gölümüz kurudu. Kum Çayı evvelden buraya dökülerek, gölü besliyordu. Hiçbir vakit göl, bu düzeye gelmemişti. Gördes Barajı yapılınca, Kum Çayı’nın oraya dökülmesi sağlandı. Gölün beslenmesi bitti. Manyas Gölü’nden sonra binlerce çeşit kuş çeşidinin barındığı ve bölge halkının balıkçılıkla geçimini sağladığı göl her geçen gün çekildi. Su çekile çekile 90 bin metrekareden, 45 bin metrekareye kadar düştü. Derinliği ise 8 santimetre bile değil.” diye konuştu.

“BALIKÇILIK BİTTİ, GÖÇ BAŞLADI”

Tekelioğlu Mahalle Muhtarı Selim Selvioğlu, “Gölümüz son 2 yıldır yaşanan kuraklıklardan ötürü, gerekli tedbirlerin alınmamasıyla bu hale geldi. Son 2 yıldır kurumaya yüz tutmuştu, bu sene de tam manasıyla kurudu sayılır. Şu an yüzde 5’lik kısmında su kaldı, göl ile ilgilenen yok. Mahallemizin yüzde 80’i balıkçılıkla geçiniyordu. Etraf mahallelerde de balıkçılık yapan çok insan vardı. Şu anda su olmadığı için beşerler mağdur olmaya başladı. Olumsuz tesirleri de görülmeye başlandı. Mahallemizden şu an yavaş yavaş göç başladı.” diye konuştu.

Geçimini balıkçılıkla sağlayan Tekelioğlu Mahallesi sakinlerinden Bülent Erefe, “Göl kurudu, deva arıyoruz. Balıkçılık yaparak geçimimi sağlıyordum. Şu an göl kuruduğu için boştayım. Yapacak bir şeyim yok, bu halde devam ederse göç etmeyi düşünüyorum. Vilayet merkezine giderek bir iş bulup çalışacağım.” dedi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir