Marmaris’te ‘yardım edin’ çağırıları artıyor

Muğla'nın Marmaris ilçesinde Perşembe günü saat 13.05'de tek bir noktadan başlayan orman yangını kırsal mahalleler olan Turunç, Osmaniye ...


Muğla’nın Marmaris ilçesinde Perşembe günü saat 13.05’de tek bir noktadan başlayan orman yangını kırsal mahalleler olan Turunç, Osmaniye, Orhaniye, Bayır, Çiftlik, Kumlubük, Değirmenyanı ve Hisarönü mahallerinde devam ediyor. Datça ilçesi ile Turunç ve Osmaniye yolları kapatıldı. Vatandaşlar ne yapacağını şaşırmış vaziyette. Her yandan yardım edin çığlıkları yükseliyor.

Şimdiye kadar bölgede çıkan orman yangınlarının çok daha büyüğü olan Marmaris yangınında şimdi hiçbir noktada denetim sağlanamadı. Yanan yerler rüzgarın da tesiriyle yanmamış ağaçları yine tutuşturuyor. Vatandaşlar söndürme çalışmaları ve lojistik takviye için büyük uğraş harcıyor.

TURUNÇ’TA YARALANLARI KIYI GÜVENLİK DENİZDEN TAŞIDI

Karayolunun kapanması nedeniyle Marmaris’e 22 kilometre uzaklıktaki Turunç mahallesine karadan tek ulaşım yolunun kapanması nedeniyle buralara lakin havadan yardım edilebiliyor. Halk kendi ortasında oluşturduğu toplumsal medya hesaplarından bölgeye yardıma koşmaya çalışıyor. Turunç’ta acil yardım daveti yaparak yaralıların tahliyesi için tekne istenmesine karşı acil olarak Kıyı Güvenlik Botu bölgeyen yaralıları kurtararak hastanelere getirdi.

DEREÖZÜ, OSMANİYE, BAYIR TURUNÇ MAHALLELERİ BÜSBÜTÜN YANDI

Rüzgarın daima istikamet değiştirmesiyle yangının tarafı de daima değişiyor. İki gün evvel yanan Osmaniye ve Bayır mahallelerine yangın geri döndü. Bu defa de yanmayan alanları tesiri altına aldı. Osmaniye Mahallesi’nden alevler, deniz üzerinde yürünüyormuş hissi veren kızkumuyla ünlü Orhaniye Mahallesi’ne bir öbür kanaldan inmeye başladı. Üst Keçibükü Mahallesi’nde de yerleşim merkezleri bolaştıldı.

KUMLUBÜK’TE OTELLER ETRAFLARINA HAVUZ KAZIP SUYLA DOLDURDU

Kumlubük’teki bir otelin sahipleri zirvelerden aşağıya yanlışsız inen alevleri görünce otelin etrafına büyük bir havuz kazarak deniz suyu ile doldurdu. Yeniden tıpkı bölgede bulunan ünlü iş insanına ilişkin konutun yakınlarındaki ağaçlar kesildi fakat bir öbür otelin yanması engellenemedi.

HİSARÖNÜ’NDEN YARDIM EDİN ÇIĞLIKLARI

Marmaris ile Datça karayolu üzerindeki Hisarönü Mahallesi yaşayanları da alevlerin artık yola kadar indiğini ve konutlarını tehdit etmeye başladığını belirterek yardım edilmesi için tanıdıkları şahıslara telefon açarak takviye istiyor. Bölgedeki elektriklerin de kesilmesi nedeniyle önemli problemler yaşanıyor.

DATÇA’YI KURUM KAPLADI

Marmaris ve Bodrum’daki yangınlar nedeniyle Datça ilçesinin de üzerini kurum kapladığı, siyah dumanın çöktüğü ve her yana kurum yağdığı bilgisine ulaşıldı. Burada da halk ile yetkili kurumlar önlemlerini sürdürüyor.

MARMARİS’E TAKVİYE YAĞIYOR

Bilhassa yangın söndürme çalışmalarına katılanların en değerli muhtaçlığı yangına sağlam giysi ve ayakkabılar. Toplumsal medya hesaplarından bu istekler paylaşıldıkça bahisle ilgili büyük kuruluşlar da kolları sıvadı. Bir doğalgaz şirketi bölgeye TIR dolusu çok sayıda yanmaz giysi ile ayakkabı sevkiyatı yaptı. Gereçler acil olarak söndürme çalışma alanlarındaki toplanma bölgelerine sevk edildi. Vatandaşların tek istediği ise havadan müdahale edecek helikopter ve söndürme uçakları. Bu olmadığı takdirde her tarafın yanacağından korkuluyor.

HAYTAP HAYVANLAR İÇİN MARMARİS’TE

Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) takımları de Marmaris’e gelerek yangın alanlarından canlıları kurtarmaya çalışıyor. Şimdiye kadar çok sayıda tane kaplumbağa, at, eşek, küçük ve büyükbaş hayvan kurtardıkları açıklandı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir