Mavi Dolunay nedir, ne zaman gerçekleşecek? 2021 Mavi Dolunay Türkiye’den izlenebilecek mi?

Az görülen tabiat olayları ortasında yer alan Mavi Dolunay için geri sayım başladı. Astroloji tutkunlarının heyecanla beklediği Mavi Dolunay ...


Az görülen tabiat olayları ortasında yer alan Mavi Dolunay için geri sayım başladı.

Astroloji tutkunlarının heyecanla beklediği Mavi Dolunay olayında, her yıl 12 adet dolunay meydana gelirken 2021 yılında Kova burcu tesirinde olacak.

Burçları ve astrolojik olayları yakından takip edenler ve bu harika tabiat olayını kaçırmak istemeyenler, ”Mavi Dolunay ne vakit ve saat kaçta gerçekleşecek?” sorusuna karşılık arıyor.

Pekala Mavi Dolunay nedir, ne vakit ve saat kaçta gerçekleşecek? 2021 Mavi Dolunay Türkiye’den izlenebilecek mi? İşte ayrıntılar…

2021 MAVİ DOLUNAY NE VAKİT, SAAT KAÇTA GERÇEKLEŞECEK?

Mavi dolunay ya da Mavi Ay olarak isimlendirilen tabiat olayı, bir ay içinde fazladan ikinci dolunayın yaşanması manasına gelir. Her yıl toplamda 12 dolunay oluşurken 2021 yılının Ağustos ayında fazladan bir dolunay daha oluşacak.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA),Mavi Dolunay gerçekleşeceği tarihi açıkladı.

Açıklamya nazaran mavi dolunay, 22 Ağustos 2021 tarihinde saat 15:01’de kova burcunun 29 derecesinde gerçekleşecek. Mavi Dolunay’ın Türkiye’den de izlenebileceği belirtiliyor.

MAVİ AY NEDİR?

Dünya’da meydana gelen volkanik patlamalar ve orman yangınlarının sebep olduğu toz bulutlarının hareketi nedeniyle mavi ve tonlarında gözüken dolunay, gökbilimciler tarafından ‘mavi ay’ olarak tanımlanmıştır.

Aslında Ay’ın rengi değişmemekte fakat toz bulutları nedeniyle ay mavi renkte görülmektedir. Mavi Ay terim olarak 1946 yılında ”Sky& Telescope” mecmuası tarafından kullanılmış fakat tarif tam olarak Mavi Ay’ı karşılamamıştır.

Mavi Ay, birinci sefer 1883 yılında besbelli bir halde görüldü ve kayıtlara geçti. Öte yandan mavi rengine en yakın Mavi Dolunay, 1991 yılında görüntülendi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir