Meksika, kozmetik ürünlerin hayvanlarda denenmesini yasaklayacak

Meksika, kozmetik eserlerin hayvanlar üzerinde test edilmesini yasaklama kararı aldı. Hayvanlar üzerinde yapılan kozmetik testlerin ...


Meksika, kozmetik eserlerin hayvanlar üzerinde test edilmesini yasaklama kararı aldı.

Hayvanlar üzerinde yapılan kozmetik testlerin yasaklanmasını içeren Genel Sıhhat Yasa Tasarısı, Senatonun İkinci Yasama Çalışmaları Kurulu ve Birleşik Sıhhat Kurulları tarafından oy birliği ile onaylandı.

Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador’un da partisi olan Morena’nın (Ulusal Yenilenme Hareketi) senatodaki koordinatörü Ricardo Monreal yaptığı açıklamada, yasa tasarısının 1 Eylül’den sonraki senato oturumlarında gündeme alınarak onaylanması beklendiğini tabir etti.

Eserlere hayvanlar üzerinde test edilmediğini gösteren etiketler konulacak
Senato kurullarında kabul edilen Genel Sıhhat Yasa Tasarısında, kozmetik araştırma maksadıyla hiçbir kozmetik içeriğin, satışa hazır kozmetik eserin ve bunların içerdiği bileşenler ya da bu bileşenlerin karışımlarının hayvanlar üzerinde test edilemeyeceği açıkça tabir ediliyor.

ÜRETİM, PAZARLAMA VE İTHALAT YASAĞI

Ayrıyeten yasa tasarısı ile içeriğinde hayvanlar üzerinde test edilmiş rastgele bir bileşen ya da bunların kombinasyonları bulunan her türlü kozmetik eserin ülkede üretilmesi, pazarlanması yahut ithal edilmesi yasaklanacak.

Yasa tasarısı ile tüketicilerin bilgi edinme hakkı sebebiyle satışa sunulan kozmetik eserlerde, üretiminde hayvan testi yapılmadığını tabir eden etiketlerin bulunması da zarurî hale getiriliyor.

7 YILA KADAR MAHPUS CEZASI

Yasa tasarısı kapsamında hayvanlar üzerinde kozmetik testler yapan ve bu testlerin geliştirilmesine katılan şahıslar ile bu şahısları işe alan, yöneten ve buna müsaade verenler 2 yıldan 7 yıla kadar mahpus ve o günkü ceza ünitesinin 200 ila 2 bin katı para cezası ile cezalandırılacak.

 Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Aman Tanrım! Aman Tanrım!
0
Aman Tanrım!
Lafı Gelmişken
Lafı gelmişken ile eğlenirken öğrenin. Dünya ve Türkiye gündeminden haberler, sosyal içerikler ve çok daha fazlası için lafigelmisken.com

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir